פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 2 ביולי 2009

על מחלות זיהומיות

אורית קמיר העלתה רעיון יפה באחד הפוסט האחרונים שלה. קמיר טוענת שהציבור הישראלי נעשה, לאט-לאט, אטום לעוולות הנוחתות עליו ועל סביבותיו. כמות העוולות הזו והתכיפות שלהן מותירות אותנו קהים וחסרי חשק לנסות לעשות משהו. את ההשפעה המשתקת הזו אפשר לנסות ולנטרל, טוענת קמיר, אם כל אחד יבחר עוולה אחת בלבד בשבוע, ויגיב עליה. אני חושב שהרעיון נכון, ואני אנסה להרים את הכפפה.

רן כהן מ"רופאים לזכויות אדם" כתב לפני כמה ימים בבלוג שלו, "רשימות מהחצר האחורית", על מאמר שפורסם לפני שלוש שנים באתר האינטרנט של מנהלת ההגירה. במאמר הזה (שכהן מספק גם עותק שלו בפורמט PDF, למקרה שמישהו יוריד מהאתר את הגרסה המקורית) מסבירה הכותבת, פקד אורנה סרויה, שעובדים זרים הם אנשים מלוכלכים ומעבירי מחלות, שטוב יעשו אזרחים שמודעים לבריאותם אם יתרחקו מהם. אני לא רוצה לחזור על מה שכהן כתב, אלא להפנות את המבט לנקודה נוספת שעולה מהמאמר הזה.

אחרי שסרויה גומרת לפרט את כל אותן סיטואציות נוראיות של עובדים זרים חולים המסתובבים בקרבנו (כולל המקרה הנורא של חולה איידס שהועסק במשק בית), היא מזכירה מקרה נוסף:

"בשבוע שעבר ביקורת של לשכת הבריאות המחוזית ביישובי מועצת אשכול שבנגד המערבי גילתה כי מספר עובדים זרים המועסקים בענף החקלאות לקו במחלה זיהומית מדבקת בשל תנאים תברואתיים ירודים, במקום מגוריהם למשל נמצא כי המטבחון והשירותים נמצאים באותו מבנה"

(ההדגשה שלי, אבל בניסוח לא נגעתי).

הקטע הזה מקומם באופן מיוחד: הוא יוצא הההנחה (המקוממת כשלעצמה) שעובדים זרים הם מלוכלכים וחולים ולוקח אותה כמעט עד לרמה הגנטית. גם כאשר המעסיק (הישראלי) שלהם משכן אותם בתנאים שבהם אי אפשר לשמור על תברואה הולמת, זו עדיין אשמתם שהם חוטפים מחלות זיהומיות. הם פשוט חולים זיהומיים מטבע ברייתם. ולהבדיל, הרי ידוע שבני הארץ, גם אם ישוכנו במחראה פר-אקסלנס, יפגינו כישורים חיסוניים כה אפקטיביים, עד שהחרא עצמו יהפוך למור, לקינמון ולכל מיני בשמים. אז נכון, בהמשך סרויה כותבת שחשוב שמעביד יתן תנאי תברואה הולמים לעובדים הזרים שהוא מעסיק, אבל התחושה היא שבכל זאת ההנחה הבסיסית, הכמעט אקסיומטית, שהטקסט של סרויה יוצא ממנה היא "עובדים זרים = מחלות".

ובפעם השלישית תוך שבועיים אני מוצא עצמי חוזר להשתרשות העמוקה של הגזענות בתרבות הארגונית של המשטרה. בחיי, שזה מתחיל להימאס. אמנם זה לא נושא חדש, אבל גל המעצרים של עובדים זרים שהחל אתמול הוא שהביא אותי לבלוג של רן כהן, ומשם דברים כבר זרמו מעצמם.


תגובות

  1. […] נוספת: רועי רוטמן פרסם בבלוג שלו את דעתו בעניין המאמר […]

  2. […] אם לא די בכך, התיקון הזה הוא תיקון שחל רטרואקטיבית. הוראות המעבר של התיקון קובעת שעובדים זרים שהשלימו העסקה רציפה של 9 חודשים ויותר אצל מעסיק אחד החל מה-1.10.2008, ושלפי נוסחו החדש של החוק נחשבים לעובדים של המעסיק בפועל, מאבדים את מעמדם זה וחוזרים להיות עובדים של קבלן כוח האדם. מה שמתחבא בתוך הסעיף הזה, חוץ משלילת הזכויות הרטרואקטיבית, הוא העובדה שמי שהסעיף הזה מכוון כנגדו אינו עובד זר בלתי חוקי, אלא דווקא עובדים זרים המועסקים כדין, בלוויית כל האישורים המתאימים. זה משלים יפה מאוד את מה שקורה בחודשים האחרונים בהתייחסות של המדינה לפליטים ולמהגרי עבודה (והתייחסתי לזה גם כאן). […]

  3. […] נוספת: רועי רוטמן פרסם בבלוג שלו את דעתו בעניין המאמר […]

  4. […] ומה זה אומר לגבי הבידוק המשפיל שעוברים כלל הערבים אזרחי ישראל, אלו שלא נולדו לעדה הדרוזית או הבדואית? כנראה שאת אותו הדבר בדיוק: הליכי הבידוק הקפדניים והמשפילים שהערבים אזרחי ישראל נאלצים לעבור בדרכם אל הדיוטי-פרי לא נובעים באמת משיקולים בטחוניים, אלא מתפיסות גזעניות שאנחנו, היהודים הישראלים, הפכנו לטבע השני שלנו. […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: