פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 30 בינואר 2010

עירוב שימושים

"הרחובות של ג'יין", בלוגו האורבני המוצלח של אליאב, עוסק רבות בסוגיית עירוב השימושים בסביבה אורבנית. אליאב יוצא נמרצות כנגד חלוקתו של המרחב העירוני למתחמים נפרדים זה מזה, כאשר כל מתחם מיועד לשימוש שונה: באזור מסויים ימוקמו בתי מגורים, באזור אחר משרדים ומקומות תעסוקה ומתחם הבילויים יהיה באזור שלישי. חלוקה כזו למתחמים, טוען אליאב, פוגעת בעירוב השימושים ועירוב האוכלוסיות באזורי העיר השונים, ומביאה לפגיעה במרקם העירוני כולו. מסתבר, עם זאת, שלעתים אזור המגורים של פלוני הוא, בו-בזמן, גם מתחם התעסוקה והבילויים של אלמוני. אלא שפלוני ואלמוני שייכים לעולמות כה רחוקים, עד שגם העובדה שהם עושים שימושים שונים באותה יחידה גיאוגרפית אין בה כדי להביא למסקנה שמדובר באזור שהשימושים בו מעורבים.

-=-

לאחרונה עברנו, אשתי ואני, לדירה חדשה. דירתנו הישנה היתה ברחוב הקליר, רחוב קטן ליד גן העיר. דירתנו החדשה נמצאת  ברחוב קטן אחר, המחבר את שדרות נורדאו עם אזור פארק הירקון. לכאורה, לא שינוי דרסטי – בסך הכל כמה מאות מטרים צפונה. עד כמה שהדברים נוגעים לאשתי ולי, מדובר בשני אזורי מגורים לא מאוד שונים זה מזה. אולם, ישנם מי שמבחינתם מדובר בשני מתחמים שונים לחלוטין, המיועדים כל אחד לשימוש אחר.

אזור מגורינו הקודם התאפיין, אם תרצו, ברמת גימור לא מאוד גבוהה. רוב הבניינים בו הם בני למעלה מ-50 שנה, וגילם ניכר הן בחזותם והן בתחזוקתם. ההתרשמות שלי מארבע וחצי השנים שגרנו באזור היא שהאוכלוסיה מתחלקת בעיקר (זהירות, הכללות גסות ולא מדויקות) לצעירים שחיים בדירות שכורות ולפנסיונרים שחיים בדירות שרכשו לפני 50 שנה, כשבגרוש היה חור. האזור שאליו עברנו נראה הרבה יותר טוב. למרות שהבניינים בו אינם צעירים בהרבה מאלו שבאזור גן העיר, רבים מהם שופצו בשנים האחרונות. לא רק שהם נראים טוב יותר, הם גם נראים כאילו מישהו דואג באופן שוטף לשמור על מראם הטוב. כפועל יוצא, נראה שגם האוכלוסיה בשכונה החדשה היא אוכלוסיה מבוססת יותר. ונראה כי הראשונים לזהות אוכלוסיות מבוססות הם דווקא אלו שאינם שייכים אליהן.

-=-

בשכונתו הקודמת חיו הומלסים. אני אומר "חיו", כי נראה היה שהשכונה ההיא היתה המתחם בו הם גרו (בעיקר על ספסלים בשדרות בן גוריון, בגינת גן העיר ובכיכר רבין). במשך היום נדיר היה לראות אדם מחוסר בית באזור שלנו, אבל בערב הם היו לאט לאט מופיעים. נראה שכשם שאני חזרתי מהעבודה בסביבות 19:30-20:00, כך גם הם חזרו מהאזורים בהם הם העבירו את שעות היום אל השכונה שבה הם גרים.

השכונה החדשה היא, ככל הנראה, מתחם התעסוקה והבילוי של אותם דרי רחוב, שבו הם מעבירים את רוב שעות היום, עד לחזרתם לאזור המגורים שליד גן העיר. וכיצד בא הדבר לידי ביטוי? בשלושת השבועות שחלפו מאז שעברנו דירה, רק פעם אחת ראיתי חסר בית ישן באזור. מצד שני, לא עבר ולו יום אחד שבו לא יצא לי לראות לפחות שני מחוסרי בית בודקים את תכולתם של פחי האשפה ברחוב בו אנחנו גרים. חיטוט באשפה לא היה חזון נפרץ כל כך באזור מגוריי הקודם. מכאן אני למד שאחד ההבדלים בין שני האזורים הוא שבמקום בו אני חי כעת, ידם של אנשים על ההדק קלה יותר בבואם להכתיר חפץ מסוים בתואר "אשפה".


תגובות

  1. מעולה 🙂 מזכיר לי את איסוף הבקבוקים על ידי ברחוב בן יהודה פינת מאפו, או בשמו האחר, "תחנה בדרך לבוגרשוב"


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: