פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 11 במרץ 2010

לכל כלל יש יוצא מן הכלל

לפני כמה זמן כתבתי את דעתי על נהלי הבידוק השונים לערבים וליהודים בנתב"ג. הפוסט גרר אחריו דיון ער למדי (במונחים של הבלוג הזה). בין היתר דובר על היתרונות הגלומים ביצירת פרופיל של המחבל הפוטנציאלי ועל הצורך בהחלת כללים רחבים שיאזנו באופן ראוי בין יעילות הבידוק (היינו, התורים הנוצרים), אפקטיביות הבידוק (היינו, ההצלחה באיתורם של מחבלים פוטנציאליים) והשיוויון בין הנוסעים השונים. אני טענתי שיש לי תחושה שכללים רחבים מסוג כזה הם כללים שיהיה קל מאוד למצוא להם חריגים כאשר מדובר ביהודים (ובמובלע: שיהיה מאוד קשה להגמיש אותם כשמדובר בערבים). את הטענה הזו ביססתי על תחושת הבטן שלי. והנה, לאחרונה נמצא לנו מקרה שממחיש את הצדק שמאחורי תחושות הבטן שלי.

אוניברסיטת חיפה איננה מוכנה לקבל לחוג לריפוי בעיסוק סטודנטים בני פחות מ-20, מדווח לנו עיתון הארץ. הידיעה אינה מתייחסת לכך ישירות, אבל ניתן לשער שהסיבה הרשמית לכך היא הצורך להבטיח מידה מינימאלית של בגרות אצל הסטודנטים. אלא מה? מסתבר שלכלל הקשיח הזה יש יוצא מן הכלל, ושהוא חל רק על קבוצה מאוד מסויימת של אנשים: חרדים. באותה ידיעה מוזכר גם סיפור דומה, הנוגע לתנאי הקבלה לפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, לפיהם לא יתקבלו ללימודים בה סטודנטים בני פחות מ-20. כאן מודה האוניברסיטה שהסיבה להגבלה נעוצה בבגרותם ובשלותם של הסטודנטים. וגם כאן מדובר בכלל קשיח שיש לו רק חריג אחד: עתודאים.

ניתן למצוא תירוצים הגיוניים לקיומם של שני החריגים האלה. יש ערך לעידוד צעירים חרדים ללמוד דברים שאינם לימודי קודש ונאפשר להם להשתלב בחברה הכללית ולפרנס את עצמם (ונתעלם לרגע מהעובדה שיש ערך גם לעידודם של צעירים ערבים ללמוד מקצועות שיאפשרו להם להשתלב בחברה ולפרנס את עצמם). יש גם צורך בהכשרתם של רופאים צבאיים. הכל טוב ויפה. ואיכשהו, כל התירוצים ההגיוניים האלה נוגעים רק ליהודים.

-=-

הערה מנהלתית: בעל הבלוג נמצא, ברגעים אלו ממש, בהשתלמות משרדית באילת. במלון שבו נמצא בעל הבלוג, ברגעים אלו ממש, אין גישה לאינטרנט. על כן, הפעיל בעל הבלוג (שלא רוצה שידברו עליו מאחורי הגב) את שיקול דעתו והורה למערכת להעביר לאישורו כל תגובה חדשה הנשלחת, בטרם תתפרסם. זה נכון לגבי הפוסט הזה, וזה נכון לגבי כל שאר הפוסטים (לא שהעובדה שאני מודיע את זה כאן תסייע לאנשים שרוצים להגיב בפוסטים אחרים). ביום שישי אחר הצהריים יפתחו שערי הבלוג מחדש לתגובות, ותפורסמנה התגובות שהמתינו לאישורו של בעל הבלוג.

sweatshops


Responses

  1. יש ספא עם ג'קוזי במלון?

  2. היה ספא במלון. אני מניח שהיה בו ג'קוזי. לא ניצלתי את שירותיהם הטובים. העדפתי לשחק כדורסל בשמש הקופחת. אבל זה רק בגלל שאני מאוד גבוה, וכידוע דינם של גבוהים הוא לשחק כדורסל.

  3. […] דיברתי בפוסט הראשון שכתבתי על הנושא, ושמצאתי להן חיזוק בפוסט מאוחר יותר, מסתברות כנכונות. פאדי עיאדאת כותב במוסף "הארץ" […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: