פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 11 במאי 2010

פעם בארבע שנים

בדיוק בעוד חודש, ב-11 ביוני, יעלו על הדשא באיצטדיון ביוהנסבורג שבדרום אפריקה הרחוקה שתי קבוצות כדורגל: נבחרותיהן הלאומיות של דרום אפריקה ומקסיקו. המשחק ביניהן יפתח את משחקי גביע העולם בכדורגל, שבסיומם תוכתר אלופת העולם (וכולנו מקווים שזו תהיה ברזיל, או לפחות אנגליה או הולנד). לרגל האירוע ערכנו, איתמר זהר ואני, רשימת קלישאות כדורגל, וזאת על מנת לאפשר לקוראינו להיכנס לאווירת החג מבעוד מועד. תבלו.

-=-

א'

(ה)אווירון – צורה נפוצה של חגיגת כיבוש שער על ידי השחקן הכובש, המתבטאת בפריסת הידיים לצדדים וריצה מזגזגת המדמה טיסת אווירון. סמלו המסחרי אלון מזרחי (ע"ע).

"אנחנו באים כדי לנצח" – הצהרה קבועה של מאמנים שמתכוונים לעלות לשחק בסגנון פתוח (ע"ע).

ב'

"באנו גברים" –  ומה יצא מזה? (ע"ע "שיחקו כמו בחורות").

בלומשטיין – איצטדיון כדורגל בדרום תל אביב, ביתן של קבוצות הכדורגל הפועל ומכבי ת"א. אין לבלבלו עם בלומפילד, אזרח נרגן שכיכב במערכון של שלישיית הגשש החיוור.

ברקוביץ', אייל – הקוסם. גדול שחקני הכדורגל הישראלים. מהמוסרים הטובים בהיסטוריה של המשחק. ע"ע "קומץ קטן".

ג'

גרמניה – זו שמנצחת בתום תשעים הדקות (ע"ע). דוגמא נהדרת למשפט שהיה נכון לפרק זמן קצר בסוף שנות ה-80', ונשאר כאמת גדולה עד היום, כאילו גמר ליגת האלופות של 1999 מעולם לא שוחק.

ד'

דרבי – משחק בין שתי יריבות עירוניות או איזוריות. מתאפיין באמוציות חזקות במיוחד. כמו כן, מתאפיין בחוקים (ע"ע) שונים מאלו שחלים על משחקים אחרים.

ה'

"הגרלה נוחה, אפשר לעלות" – תפילה יהודית עתיקה בעלת שורשים לא ברורים. זקני צפת מספרים שלפני כ-40 שנה אירע נס, והתפילה נענתה. על פי המסורת, עד שלא ימות כל אחד  ואחד מהעדים לאותו נס, הוא לא יחזור על עצמו.

"ההר הוליד עכבר" – משפט הבא לתאר את אכזבתם של שדרים ממשחק שאמור היה להיות מרתק והתגלה כשעמומון. כמובן, הבעיה העיקרית היא שאותם שדרים מפתחים ציפיות שהדרבי (ע"ע) של פתח תקווה יהיה משהו ששווה לשדר אותו.

"היינו שאננים" – הגרסה החיוורת של "היינו נאיביים". תירוץ של מאמן קבוצה שבאה לנצח (ע"ע), עלתה במערך פתוח (ע"ע), ובכל זאת הפסידה בשל העדרה של רגל מסיימת (ע"ע). (ע"ע "קיבלנו מתנה ולא ידענו לקחת אותה").

"הם רצו יותר מאתנו" – אולי צריך להגיד: הם היו פחות עצלנים ממה שאנחנו היינו. יש לשים לב לעובדה שאת המילה "רצו" ניתן לקרוא בשתי משמעויות. (ע"ע "תשעים דקות").

ו'

ז'

"זה מה שיפה בכדורגל" – המשפט הקבוע של פרשנים שתחזיותיהם מתנפצות לרסיסים לנגד עיניהם. יש לציין שזה באמת מה שיפה בכדורגל.

ח'

חוקים – מערכת של כללים שעל פיה משוחק משחק הכדורגל. במשחקי דרבי (ע"ע) חוקים אלו אינם חלים.

ט'

"(ה)טבלה לא משקרת" – אלא אם כן מקזזים מחצית מהנקודות (ע"ע "ליגת העל").

טענות – דברים ששחקנים צריכים להפנות רק לעצמם אחרי שהם מפסידים. לפחות, ככה חושב המאמן שלהם.

י'

(ה)יהלום – שחקן צעיר בעל כישרון ניכר. לעולם יגיע משוליה של החברה (עיירת פיתוח, שכונת מצוקה, משפחת עולים), ומהר מאוד יהפוך להיות מבוקש באירופה (ע"ע).

כ'

כבוד – הרגש הזה שממנו יש למאמנים של קבוצות בכירות המון, ושכולו מופנה כלפי היריבה החלשה שעמה הם אמורים להתמודד בשבת (ע"ע "שבתות").

"ככה לא בונים חומה" – משפט שמייצג את כל תחלואי הכדורגל הישראלי. למעלה מ-20 שנה מאז שנאמר, ועדיין רלוונטי מתמיד. אחד הערכים היחידים ברשימה זו שהוא אמנם קלישאה, אבל כזו שמשקפת נאמנה את המציאות (ע"ע "זה מה שיפה בכדורגל").

ל'

"להיות או לחדול" – ההשלכות הצפויות כתוצאה ממשחק גורלי במיוחד (ע"ע "שש נקודות"). להיות או לא להיות, גרסת אלון מזרחי (ע"ע).

ליגת העל – הליגה הבכירה בישראל. לא בטוח שמשחקים בה כדורגל (ע"ע "תשעים דקות", "הטבלה לא משקרת").

מ'

"מבוקש באירופה" – כך לפחות מספר סוכנו לכלי התקשורת. בפועל, יש אולי קבוצה בדרום טייוואן שמוכנה לבחון אותו (ע"ע "שוקל את המשך דרכו בקבוצה").

מזרחי, אלון – אני לא באמת חושב שהקוראים צריכים הסבר.

מניה בטוחה – כלומר, עד שהשתן יעלה לו לראש.

מציאות – הדבר הזה שלא מחייב גולים. בייחוד בליגת העל (ע"ע).

"משנה מקום משנה מזל" – עד ההפסד הבא.

נ'

נעל – פריט לבוש בעל שפיץ (ע"ע).

"נתן משחק שיא" – זה קורה, לפעמים.

ס'

סכין – כלי מטבח שימושי במיוחד, בעזרתו ניתן לחתוך את המתח באצטדיון כדורגל טרם תחילתו של משחק מסקרן במיוחד (ע"ע "ההר הוליד עכבר").

ספיגה – מה שקורה למי שלא מבקיע.

ע'

עגול – צורתו של הכדור. שום רשימת קלישאות כדורגל לא יכולה לדלג על הקלישאה הזו, שאלוהים יודע מה היא באה לומר.

"עומדים כמו קונוסים על המגרש" –  כמו שהכדורגל הישראלי נראה כבר עדיף לראות קונוסים.

"עשרים ושנים חוליגנים שרצים אחרי כדור" – תיאורו המדויק והחד כתער של ישעיהו לייבוביץ' את משחק הכדורגל, ממנו עולה בבירור שלייבוביץ' לא הבין שום דבר.

פ'

"(ה)פנים שלו אומרות הכל" – בדרך כלל מה שאומר פרשן על שחקן או מאמן כדורגל, בזמן שהקבוצה שלו מובסת. מה אתה אומר, לא ראינו את זה לבד. (ע"ע "הצופים נוטשים את האיצטדיון)".

פתוח – צורת המשחק האופיינית לקבוצות ישראליות שמגיעות כאנדר-דוג. מתאפיינת במערך של שלושה בלמים, שני מגינים, שלושה קשרים אחוריים, קשר מרכזי וקשר תוקף שמוכן לרדת ולעשות הגנה בלי להיכנס לקרבות אגו עם המאמן (ע"ע "אנחנו באים כדי לנצח").

צ'

"(ה)צופים נוטשים את האיצטדיון" – טקס רב חשיבות בשידורי ספורט. כמה דקות לפני תום תשעים הדקות (ע"ע) יתמקד הבמאי בכמה אוהדים של הקבוצה המפסידה, שעושים את דרכם אל מגרשי החניה לפני שיהיה עמוס מדי. (ע"ע "הפנים שלו אומרות הכל").

ק'

קומץ קטן – אוהדים אחרים. לא אנחנו. אנחנו בסדר.

"קיבלנו מתנה ולא ידענו איך לקחת אותה" – כמעט כמו להגיד "הם שיחקו לידיים שלנו".

קלינגר, ניר – שחקן כדורגל ישראלי. ידוע בהוצאות החוץ הארוכות שלו. כל הוצאת חוץ בביצועו במרחק של 30 מטרים ומטה משער היריב תתואר על ידי השדר במילים "קלינגר יוציא את כדור החוץ. יש לו הוצאות חוץ ארוכות מאוד".

"קרא נכון את המפה" – הוא עשה זאת לבד, בכוחות עצמו, בלי ג'י-פי-אס. בדרך כלל אמירה של פרשן על טקטיקה של מאמן. בדרך כלל  דקה שהוא יגיד אותה היא תתברר כעוד טעות (ע"ע "זה מה שיפה בכדורגל").

ר'

"ראיתם היום מי זה אבי נמני" – הכדורגלן הישראלי אוהב לדבר על עצמו בגוף שלישי (ע"ע "מזרחי, אלון" ו"ברקוביץ', אייל").

רגל מסיימת – איבר שחסר באופן קבוע לחלוצים של קבוצות ונבחרות ישראליות. לא ברור אם מדובר בפגם גנטי או בתוצר טראגי של מלחמות ישראל. עליה לובשים את הנעל (ע"ע) עם השפיץ (ע"ע).

ש'

שבתות – מהן ואליהן משחקים כדורגל. להוציא, כמובן, מחזורי יום ראשון, יום שני, יום שלישי, יום רביעי, משחקי גביע, משחקים באירופה ושבתות של פגרות בינלאומיות.

"שוקל את המשך דרכו בקבוצה" – כשכדורגלן רוצה שהקבוצה תשפר את תנאי החוזה שלו הוא עושה זאת, כרגיל, דרך אחד מעיתונאי החצר של הקבוצה (ע"ע "מבוקש באירופה").

"שיחקו כמו בחורות" – תירוץ יצירתי, אבל לא משכנע, שבו משתמשים אחרי כל הפסד לפחות שני מאמנים בשתי קבוצות בינוניות בליגת העל (ע"ע).

(ה)שפיץ של הנעל – חלק בעל תכונות מאגיות של הנעל (ע"ע). בלעדיו, קשה מאוד להבקיע שערים ולנצח במשחק (ע"ע "ספיגה"). חסר ערך ללא רגל מסיימת (ע"ע).

שש נקודות – ערכו האמיתי של משחק בין שתי קבוצות הממוקמות זו אחר זו בטבלה (ע"ע "להיות או לחדול").

ת'

(ה)תחת של אברהם – אלילת המזל הישראלית. עשויה להעניק, לעתים, את התחושה שאפשר להסתדר גם בלי רגל מסיימת (ע"ע), ושתפילות עשויות להתגשם (ע"ע "הגרלה נוחה, אפשר לעלות"). למעשה, חסרת משמעות אמיתית (ע"ע "הכדור הוא עגול").

תשעים דקות – משך הזמן שנמשך משחק כדורגל. לא כולל זמן פציעות, הארכות, פנדלים והפסקות חשמל (פיתוח ישראלי). פעם היו מסתיימות בנצחון גרמניה (ע"ע). בליגת העל (ע"ע) נמשכות 70 דקות.

-=-

אתם, כמובן, מוזמנים להוסיף. אם אתם בוחרים לעשות זאת, שימו לב שהאות ו"ו נותרה מיותמת. אנא, עזרו לה.


Responses

 1. …They think it's all over
  It is, now

  (הגיע במייל מאוהד ארסנל דובר אנגלית 🙂 )

 2. […] תקופה ארוכה תיכננתי  ליצור לקסיקון קלישאות ספורט. רועי רוטמן קפץ על העגלה, הרבה לפני הדקה ה-90, ואחרי הכנות רבות בנינו […]

 3. יש לי עוד מאנגליה…

  "שתי מלחמות עולם, גביע עולם אחד"

  • זה נהדר. בשביל זה היה שווה לכתוב את הפוסט.

 4. "שער לא מחוייב המציאות" – ביטוי שנאמר כתירוץ להפסד של קבוצה ולמעשה הוא הודאה בחולשת הקבוצה.

  • וזה מזכיר לי את "עמדנו טוב על המגרש" שנשתכח בעת הכנת הרשימה: הרי, אם במקום לעמוד הייתם מנסים לרוץ קצת, או סתם לזוז, יתכן שבאמת לא הייתם חוטפים את השער הבלתי מחוייב הזה.

 5. לגבי ו – כמו בתשחצים, ון – קידומת הולנדית.

  חוץ מזה, הרשימה חסרה – אין בה איזכור לשלמה שרף (ע"ע כל מי שמתעסק בכדורגל הוא כנראה אדיוט), שהוא המקבילה של הכדורגל הישראלי לתוכנית הקאלט 'לילה בכיף' – ברור שהוא אדיוט – בגלל זה זה כל כך מצחיק.

 6. אז שאני אבין, כל מי שמתעסק בכדורגל הוא אידיוט וישעיהו ליבוביץ' יוצא זה שלא מבין כלום?
  לדעתי , ההצדקה היחידה לקיומו של משחק הכדורגל היא כדי שליבוביץ' יוכל ללעוג לו, נכון גם לגבי הכיבוש, השחיתות וכל תופעה פסולה אחרת בחיינו שליבוביץ' ידע לשים ללעג ולקלס.

  • עדו, שאני אבין – על מנת שיהיה ללייבוביץ' מה לשים ללעג ולקלס אתה מוכן להצדיק את הכיבוש, השחיתות וכל תופעה פסולה אחרת?
   אתה משקיע הרבה אנרגיה בללעוג לאוהבי הכדורגל. זה לא יפה מצידך.

 7. אמנם קטונתי ובכל זאת: מפעלותיו של ישעיהו ליבוביץ אכן הפכו אותו ראוי לכינוי "אינטקלטואל". ואולם אין שום קשר בין היותו אינטלקטואל לבין התבטאויותיו הציבוריות שהיו רובן ככולן בלתי-אינטלקטואליות בעליל (גם אם אני מסכים עם חלק מהן לתוכנן).
  אני חושב שחלק משמעותי מההנאה שלי מכדורגל (או מספורט אופן כללי) היא הנאה אינטלקטואלית. הייתי שמח לנסות להסביר את זה לליבוביץ'. אני מודע לכך שרוב אוהדי הכדורגל (או מבקריהם) לא יגדירו את החווייה כאינטלקטואלית, אבל מצד שני אפשר להגיד את זה על דת, וליבוביץ' היה אדם שבמובהק חווה את הדת באופן אינטלקטואלי.

  • אני לא לועג לאוהבי הכדורגל, אני לועג ל'אוהדי' הכדורגל. אם יש אדם שנהנה לראות משחק כדורגל שיבושם לו, במה הוא כבר שונה ממי שאוהב בלט או סרט קולנוע? הבעיה מתחילה כשהמשחק עצמו כבר נדחק לשוליים וה'קבוצה' הופכת לעניין החשוב. כשאני מעדיף לראות משחק של הקבוצה 'שלי' (במה לעזאזל היא שלי? מישהו מהשחקנים שם מכיר אותי בכלל?) על פני משחק מעניין יותר בין שתי קבוצות אחרות. אם נחזור לאהבת קולנוע, זה ההבדל בין לאהוב סרטים עם הריסון פורד ובין להתחיל לאגור מידע באובססיביות על הריסון פורד, להתעניין ברצינות מה האוכל האהוב עליו, היכן הוא קונה בגדים ולמי הוא נשוי וכן להעדיף סרט בינוני של הריסון פורד על פני סרט מעולה עם שחקן אחר.
   אם פעם הקבוצה ייצגה משהו – דיעה פוליטית, השתייכות אידאולוגית וכן הלאה היום הקבוצה הפכה להיות מושא לסגידה בפני עצמה. היום אני מעודד בגרון ניחר את הכוכב של הקבוצה שלי ובעונה הבאה אצעק לו בוז כשישחק נגדי, כי אני מזדהה עם .. מה בדיוק? כל אחד מאנשי הקבוצה יכול להתחלף מהיום למחר, המגרש יכול לעבור מהמכתש לאורווה ומשם לבלומשטיין
   המנהל יכול לעזוב אז את מי אני 'אוהד' ולמי בדיוק נתונה האהדה שלי?
   הטענה שלי היא שאנשים אוהדים קבוצות כדורגל מאותה סיבה שבגללה היה דחוף לי לראות 'ערב חדש' כל פעם שהייתי צריך להתכונן למבחן באוניברסיטה, כי זה יותר קל. יותר קל להיות אוהד של קבוצת כדורגל מאשר להתעסק בבעיות האמיתיות שלי ,להפוך את הבריחה הזאת מאחריות לסוג של דגל ולנפנף בה זה כבר ממש מרגיז.

 8. עדו – אני מכיר סיפור על אחד שבימיו בתיכון הסתכסך קשות עם אמו לאחר שהם רבו היכן ייתלה הדגל הגדול של הפועל תל-אביב, הקבוצה שכל המשפחה אוהדת. הבחור רצה שהדגל הגדול ייתלה על הקיר בחדרו ואמו רצתה שהדגל ייתלה בקיר בסלון, כדי שכל דרי ובאי הבית יוכלו ליהנות ממנו.
  אני לא בטוח שכולנו כאלה

 9. עדו, ואיך כל זה קשור לפוסט או לתגובות לפוסט? דווקא הפוסט הזה מדבר על אהבת המשחק, ולא על אהדה לקבוצה. אכן, יש פה ושם פוסטים בבלוג הזה שעוסקים באהדתי לקבוצה מסויימת. אני מצטער אם זה מרגיז אותך, אבל אתה לא חייב לקרוא בהם. בדרך כלל, קל לזהות את הפוסטים האלה באמצעות התגית "מנצ'סטר יונייטד" המשוייכת אליהם.
  התפיסה כאילו אהדת קבוצת כדורגל היא משהו שאדם עושה כדי להימנע מהתעסקות בבעיותיו האמיתיות היא, כמובן, נכונה. קוראים לזה "תרבות פנאי". יש אנשים שעוקבים אחר משחקי כדורגל של קבוצה מסויימת, יש אחרים שהולכים לתיאטרון ויש כאלה שכותבים בלוגים. יש אפילו כמה, מוכשרים במיוחד, שמצליחים לעשות את כל השלושה. את הזמן שאני משקיע בצפייה בהצגות הייתי יכול להשקיע בניסיונות לחשוב על בעיותיי בחיים והתמודדותי איתן, ובכל זאת אני מעדיף ללכת להצגה (ובמקרה של "ג'וני הלך", ההצגה האחרונה שראיתי, רק להוסיף לעצמי עוד בעיות בכך).
  בכך אני מבקש לחתום את הדיון המעצבן ומשחית האנרגיות הזה.

 10. האמת? פשוט עצבנת אותי כשירדת על ליבוביץ' .

 11. גם לאנשים חכמים יש אמירות טפשיות. זו של ליבוביץ' על הכדורגל היא דוגמא לכך, והיא מעידה שהאיש, בהיבט הזה, באמת לא הבין כלום.

  • ליבוביץ' היה מכוער, פנאט וגס רוח יותר מכל שוק מחנה יהודה ביחד. אבל את התמונה שלו צריך לשים במילון ליד הערך 'להבין'.

 12. שוב, הוא אולי הבין הרבה דברים, אבל את מהותו של משחק הכדורגל (ושים לב – הציטוט הזה מדבר על המשחק ולא על האוהדים) הוא פספס לגמרי (או שהבין אותה, ורק אמר שהוא לא מבין. אבל זה לא משנה). אם עצם העובדה שהוא היה ישעיהו ליבוביץ' מקנה לו חסינות מביקורת לדידך, אז לא אני הוא זה שמעלה אנשים שאינם מכירים אותו לדרגת מושאי סגידה.

 13. […] הטבלה אינה משקרת. אליפות אינה דבר שזוכה בו הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה […]

 14. […] הטבלה אינה משקרת. אליפות אינה דבר שזוכה בו הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: