פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 31 במאי 2010

מטומטמים

התכנון המקורי שלי להיום היה לפרסם פוסט קליל ושמח על קברי אחים, שלטונות אימים, גולגלות אדם ואחד מהספרים האהובים עלי.

-=-

ממשלת ישראל שלחה לפנות בוקר את צבאה כדי לעצור את משט השלום (או משט הפרובוקציה, העמדה שאני מתכוון להציג בפוסט הזה לא תלויה בהגדרה הזו) שנועד לפרוץ את הסגר הימי שהטילה אותה ממשלה על רצועת עזה. ספינות חיל הים יירטו את ספינות המשט מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל (על פי הדיווח בויינט, כ-60 מייל מחופי ישראל. רצועת המים הטריטוריאליים היא ברוחב של 12 מייל), וכאשר עלו אנשי הקומנדו הישראלים על סיפון הספינות הם הותקפו על ידי הפעילים שהיו על הספינה. אנשי הכוח חשו שהם בסכנה, פתחו באש מרובי צבע ולאחר מכן עברו לירי של אש חיה. התוצאה: 15 9 ממשתתפי המשט נהרגו. המשמעות: אזרחי ישראל, אתם נתונים לשליטתם של מטומטמים. אני מצטער, אין דרך אחרת לומר את זה. אולי מדובר באנשים עם מנת משכל גבוהה, שיכולים לפרק שעונים, לנגן בטהובן וללמוד ב-MIT, אבל הם בכל זאת מטומטמים.

אני מניח שאני לא אגזים אם אומר שעשרות אלפי מלים כבר נכתבו על העניין: דיווחים חדשותיים, מאמרי פרשנות ורקע, פוסטים בבלוגוספירה וציוצים בטוויטוספירה הקיפו אותי היום מכל עבר, ואני לא חושב שיש לי מה להוסיף על הדברים. אציין רק שכמו במקרה של מלחמת לבנון השניה או של האירוע שזיכה את סגן לינוי בן-שושן בצל"ש, אני לא חושב שיש משמעות לשאלת ההצדקה של פעולה צבאית כנגד המשט הזה (אני חושב שלא היתה, אבל לא על זה אנחנו מדברים. תזכרו את זה אם וכאשר אתם מגיבים לפוסט). אני מתפלץ כשאני חושב על זה שאחרי שכבר הוחלט על פעולה צבאית, לא מצאו דרך יותר אינטיליגנטית לבצע אותה. אלוהים אדירים, שייטת 13 הופתעה מזה שעל כלי שיט שעליו היא מנסה להשתלט במים בין לאומיים יהיו אנשים שאולי ינסו להרביץ לחייליה עם אלות. כמה אידיוט צריך להיות? מה חשבו לעצמם מתכנני הפעולה? שיקבלו את החיילים בפרחים ובאורז? אגב, טמון פה פרדוקס מסוים: אם הופתעתם מההתנגדות, סימן שלא ציפיתם לה ומכאן – לא באמת חשבתם שמדובר בספינות הנושאות על סיפונן טרוריסטים חמושים ומסוכנים; מאידך, אם חשבתם שמדובר בסכנה אמיתית, איך זה שנתתם שיפתיעו אתכם ככה?

-=-

בעקבות הפעולה, פרסם המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע חמורה ביחס לתורכיה (מעניין, אגב, לציין שהמשט מכונה באזהרה הזו בשם "משט המחאה". כמה סמולני). נדמה לי שיש מקום להרחיב את האזהרה הזו ולהחיל אותה על כל יציאה לחו"ל. ידוע, הרי, שב-34 השנים האחרונות חלק ניכר מהביטחון האישי ששואבים אזרחי ישראל המטיילים בעולם נשען על הידיעה שאפילו אם יחטפו את מטוסם למדינה מרכז אפריקאית נידחת, יהיה בידי הגניוס הצה"לי לתכנן ולבצע פעולת חילוץ הירואית שתשמש השראה לעולם כולו. ובכן, אל תסמכו על זה.


תגובות

 1. לא יכולתי לכתוב את זה יותר טוב – תודה. יעידו בני ביתי כמה פעמים במשך השעות האחרונות יצאה מפי המילה "מטומטמים" או הצירוף "איזה מטומטמים". הרבה פעמים.

 2. I think the main issue is the paintball guns. Legally, Israel had every right to take over the flotilla. The international law is pretty clear about that:

  Helsinki Principles on the Law of Maritime Neutrality

  5.1.2(3) Merchant ships flying the flag of a neutral State may be attacked if they are believed on reasonable grounds to be carrying contraband or breaching a blockade, and after prior warning they intentionally and clearly refuse to stop, or intentionally and clearly resist visit, search, capture or diversion.

  5.1.2(4) Merchant ships flying the flag of a neutral State may be attacked if they
  (a) engage in belligerent acts on behalf of the enemy;
  © are incorporated into or assist the enemy’s intelligence system;
  (e) otherwise make an effective contribution to the enemy’s military action, e.g., by carrying military materials, and it is not feasible for the attacking forces to first place passengers and crew in a place of safety. Unless circumstances do not permit, they are to be given a warning, so that they can re-route, off-load, or take other precautions.

  5.2.1 Visit and search
  As an exception to Principle 5.1.2. paragraph 1 and in accordance with Principle 1.3 (2nd sentence), belligerent warships have a right to visit and search vis-à-vis neutral commercial ships in order to ascertain the character and destination of their cargo. If a ship tries to evade this control or offers resistance, measures of coercion necessary to exercise this right are permissible. This includes the right to divert a ship where visit and search at the place where the ship is encountered are not practical.

  5.2.10 Blockade
  Blockade, i.e. the interdiction of all or certain maritime traffic coming from or going to a port or coast of a belligerent, is a legitimate method of naval warfare. In order to be valid, the blockade must be declared, notified to belligerent and neutral States, effective and applied impartially to ships of all States. A blockade may not bar access to neutral ports or coasts. Neutral vessels believed on reasonable and probable grounds to be breaching a blockade may be stopped and captured. If they, after prior warning, clearly resist capture, they may be attacked.

  Without getting into the issue of who's right or wrong politically, The operation was legally justified. The failure is in the planning and the execution of the operation, and of course in the PR as usual.

 3. כפרי,
  קודם כל, ברוך בואך.
  שנית, עניין ההצדקה לפעולה הוא לא רק עניין חוקי. למצוא עוגנים חוקיים לתלות בהם דברים שלא צריך לעשות זה בדיוק הדבר שממנו אני ושכמותי מתפרנסים. אז אני לא אתרשם מהעניין הזה יותר מדי.
  שלישית, גם אם הפעולה היא באמת ובתמים חוקית מבחינת המשפט הבינלאומי (ואני נוטה לחשוב שזו לא טענה מופרכת), זה לא עושה אותה מוצדקת. צריך להיות גם חכמים. והפעולה הזו, על כל היבטיה, היתה מטומטמת: היא נועדה מראש להיות אסון תקשורתי (לשבחנו יש לציין שהצלחנו להתעלות על הציפיות הגדולות ביותר של אלו שייחלו לאסון תקשורתי כזה או אחר), לא היה לישראל שום דבר אמיתי להרוויח ממנה, ונראה היה שישראל יודעת את זה. מטומטמים.

 4. אני חייבת להוסיף על דבריך.
  נגיד שחשבו ש600 האנשים על הספינה יקבלו את חיילי צהל בפרחים. נגיד.
  א – למה כלכך מעט חיילים בשביל להשתלט על ספינה כלכך גדולה?
  ב – למה שרואים שהפעולה בפועל מסתבכת – לא מיד עוברים לתוכנית ב/ ג /ד ? למה לא מכינים חלופות? כל חיילי חיל הים היו שם. ! ושבועות הם כבר מתכוננים!
  ג – לפי תאור הארועים ששמעתי בחדשות – ואני מיד מסייגת כי לא ברור לי מה נכונותו – ההשתלטות האוילית הזאת היתה הראשונה בסדר ההתרחשויות. ולמרות מה שהתפתח שם – חבורת הגאונים המשיכה באותה תוכנית גם בהשתלטות על הספינות האחרות שבהן תודה לאל לא היתה התנגדות.

 5. בהחלט מיצית את התחושות שלי בנושא, החל מהכותרת ובמהלך הפוסט כולו.
  עוד הוכחה לכך שלא ממש מפנימים פה את הסלוגן שנטחן במשך שנים של קמפיינים לבטיחות בדרכים – אל תהיה צודק, תהיה חכם. אז גם אם אפשר להתווכח מי פה צודק, מפרקי השעונים ממש לא התנהגו בצורה חכמה.
  ואגב, כבר ארבעה ימים לא יוצא לי מהראש השיר מהפוסט הקודם, ועוד בגרסה של חווה אלברשטיין. תודה רבה באמת.

 6. Well we agree then. Israel always had a way to screw up things. This is just another incident in a long list of screw ups. I can mention Kfar Kana, the withdrawal from Lebanon, Yitach and me not getting our staff sergeant rank on time etc etc. Here in the USA there's a saying: "would have, could have, should have" and I think it fits pretty well here too. The damage is already done and now it's someones job to clean up the mess. Probably the same people who created it. Personally, what interests me is how and why soldiers were sent into a complex operation without the necessary means to achieve their goal.

 7. נכון מאד.

 8. בלעדי! כיצב אושר המבצע לעצירת המשט לעזה

  http://webster.co.il/2010/05/31/1814/

 9. כן.
  כל מה שאמרת

 10. אייל כפרי: הציטוט הזה סלקטיבי. הפעולה הזו אפקטיבית רק לאכיפת מצור חוקי – והמצור על עזה הוא לא חוקי.
  וזה אם נניח, לרגע קל, את העובדה השולית שגם אם הפעולה חוקית – היא מהווה הכרזת מלחמה על טורקיה.
  ושטורקיה היא חברת נאט"ו.
  כן, חברים, ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על ארה"ב ורוב מדינות מערב אירופה.

  • Geez… seriously??? LOL

  • הייתי שואל מה קרה למשרד החוץ, אבל נזכרתי שהוא הפך למשרד לאיום אזורי.
   כעת מסתבר שהוא שודרג למשרד לאיום עולמי.

 11. […] Roy Rotman, criticizing the IDF tactics : It drives me crazy to think that after the decision for a military […]

 12. מדוע שר הביטחון אהוד ברק, והשרים 'הביטחוניים' בממשלת נתניהו ברחו מאחריות על פעולת ההשתלטות על המשט לעזה?

  הלקח העיקרי שצריך ללמוד הוא שראש הממשלה נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, צריכים לומר בפה מלא, מה שהיו צריכים לומר עוד לפני פעולת צה"ל ביום ב' נגד המשט, כי אם אוניות תנסנה לשבור את המצור הימי על עזה, אוניות חיל הים תפתחנה עליהם באש אזהרה, ובאם הן תמשכנה בכל זאת בדרכן הן תפגענה ישירות על אחריותן. אי אפשר לדרוש מחיילי השייטת, לאחר שמטילים עליהם את כל ההגבלות שבעולם, להשיג את המטרה שהמדינאים והפוליטיקאים מפחדים מלבטא בקול רם.

  ישראל צריכה גם להבהיר כי אם יישבר המצור הימי על עזה תוך זמן קצר יתחילו להגיע לעזה אוניות עם טילים איראניים בליסטיים, בדיוק כפי שהם מגיעים היום ללבנון, ותוך זמן קצר החמס יהפך להיות חיזבאללה מס' 2. ישראל איננה מוכנה לחתום על כתב ההתאבדות שלה.

  ועוד בנושא האחריות: לאן נעלמו ונאלמו במשך יום ב' כל השרים הביטחוניים של הממשלה, החל מראש הממשלה בפועל רב אלוף במיל. משה (בוגי) יעלון. סגן ראש הממשלה בני בגין, והשר אלוף במיל. יוסי פלד? ברגעים המכריעים, בדיוק כמו שר הביטחון אהוד ברק, הם העדיפו לברוח מאחריות. הם כל כך התרחקו מנמל אשדוד, עד אשר היה צריך לשלוח לשם את שר האוצר יובל שטייניץ, כאשר ממשרדיהם הנוחים לא נשמעה אפילו מילת עידוד אחת לחיילים ולאנשי הביטחון.

 13. […] Roy Rotman, criticizing the IDF tactics : It drives me crazy to think that after the decision for a military […]

 14. בנושא הזה אני נזכר בכתבה שהיתה דווקא ב'ידיעות אחרונות' על איזה מרד בקומנדו שהסתיים בהדחת צוות שלם.
  לפי הכתבה הגיע לצוות קצין צעיר ובלתי מקצועי שהחיילים הוותיקים פשוט לא סמכו עליו, הוא לא תיפקד נכון באימונים ונראה להם שהוא לא יכול להוביל אותם לפעולות ומצבי קרב ולכן הם הכריזו מרד. כתוצאה מכך מפקד השייטת היה 'אמפתי אך נחוש' וכל חייל שהתמיד בסירובו עף מהיחידה.
  ממרומי הרובאי 02 שלי אני יכול רק לתהות – אם החיילים טעו הרי שאחרי כמעט 3 שנים ביחידת העילית בצה"ל הם לא יודעים לזהות אם מפקד הוא מקצועי או לא מקצועי, אם הם צודקים הרי שמדובר במפקד שלא ראוי להוביל לוחמים (מבחינה מקצועית, הם לא טענו כלום על האישיות שלו) ובכל זאת לדעת מפקד הקומנדו הם אמורים ללכת אחריו כדי לא ליצור תקדים או משהו בסגנון.
  בקיצור, אני בהחלט מבין למה, כשראו שיש המון מוסת על הספינה בכל זאת דבקו בתוכנית המקורית והצניחו לשם חיילים ממסוק במקום , נאמר, להשתמש בזרנוקי מים או לגרש את כולם למטה עם גז מדמיע, זה המסר שהם קיבלו מהמפקדים שלהם – אם יש קיר , תחבטו בו את הראש עד שהקיר יישבר.

 15. 1. שר הביטחון אהוד ברק היה מעורב בכל פרט הכי קטן של תכנון והכנת פעולת ההשתלטות על אוניות המשט לעזה, ובתור שכזה האחריות על הצלחת או כישלון הפעולה מוטלת רק עליו.

  2. בגלל חששותיו איך הפעולה הזו תתפתח ולאן היא יכולה להתגלגל ואיך היא תתקבל מחוץ לישראל, הציוד בו היו מצוידים לוחמי השייטת, הדרך בה הם נשאו אותו, וכללי השימוש בו, הוכתבו אישית על ידי שר הביטחון.

  הטענה העיקרית של אנשי חיל הים והשייטת היא, כי אם לוחמי חיל הים היו מופיעים בצורה שונה על סיפוני 'המרמרה', ונשקם היה מוצג בצורה שונה הדבר היה מרתיע, לפחות חלקית, את אנשי הטרור שתקפו אותם. רק כאשר אנשי הטרור ראו כי לא נשקפת להם סכנה מיידית מאנשי השייטת החלה האלימות.

  3. מאחר וגם מהמסוק שהוביל את הלוחמים אפשר היה לראות מאות אנשים מצטופפים על הסיפונים, מדוע לא נשלח מסוק עם גז מדמיע שהיה מפזר אותו על הסיפונים טרם הנחיתה. פעולה כזו הייתה מכריחה את אנשי הטרור לרדת מהם, ומאפשר ללוחמי השייטת לנחות על סיפונים 'נקיים'?

  ואלה הן רק חלק מהטענות שמועלות ע"י אנשי חיל הים.

 16. חנן, יופי של רפרנס. ועכשיו משימה – תמצא קטע ב"מלכוד 22" שיושב טוב על הסיפור.

  עדו, ככל שעוברות השנים אני משתכנע שרק רובאי 02 יכול לדבר "ממרומי" הטירונות שלו. כמובן, יכול להיות שזה קשור לעובדה שגם אני עברתי טירונות כזו.

  AS, הרשה לי להמליץ בפניך על כינוי חילופי – "אחד שיודע".

  • טוב רועי, רצית" פוסט קליל ושמח על קברי אחים, שלטונות אימים, גולגלות אדם .." וקיבלת , לא?

 17. עדו,
  אל תדאג. הפוסט הזה עוד יגיע.

 18. […] Roy Rotman [heb], critica le tattiche dell'IDF : È assurdo pensare che dopo aver optato per […]

 19. […] Roy Rotman [heb] critica le tattiche dell'IDF : È assurdo pensare che dopo aver optato per […]

 20. […] 29 במאי 2010 רועי רוטמן כתיבת תגובה Go to comments בשל טמטום שלא היתה לבלוג שליטה עליו, לא פורסם הפוסט הזה לפני עשרה […]

 21. […] עדשות מצלמה ומצפן מהאוניה מרמרה במהלך מבצע ההשתלטות הכל-כך מוצלח של כוחות צה"ל עליה לפני מספר חודשים. אני מניח שיהיה […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: