פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 9 באוגוסט 2010

תועבה בימי כולירה

עמדתי בנושא גירוש ילדי העובדים הזרים מתבססת במידה רבה על זה שבסופו של דבר אני סומך על האינטואיציה שלי שתדע לומר לי מה נכון ומה לא נכון, וכאן די ברור לי שההחלטה לגרש ילדים שישראל מן העולם היחיד שהם מכירים היא החלטה נוראה ואיומה. נכון, זו מדינתם של היהודים (אם כי זה אחד מאותם מקרים שבהם אנחנו שמים על זה דגש הרבה יותר מדי גדול). נכון, עובדים זרים באים הנה לפרק זמן מוגבל (אם כי זה כדי שיהיה תירוץ להביא הנה עוד עובדים זרים). נכון, יש עובדים זרים שהפרו את החוק ונשארו כאן ללא אשרה (אם כי על מידת האשם שלהם בעניין אפשר להתווכח). אלא שכל הדברים הנכונים האלה נדחים מפני ההחלטה הכל כך לא נכונה הזו של הממשלה.

בדיון שהתקיים היום בכנסת טען שר הפנים אלי ישי (שיתכן שכבר יצא לכם לקרוא מה אני חושב עליו) כי "צריך לבוא לילדים ולומר נגמר הטיול. מישהו מהילדים יקום ויבכה? תפסיקו לבלבל במוח". ישי גם הזכיר שהוא בעצם עושה טובה לכל הילדים האלה, שהרי בארצות מוצאם בוודאי יש להם סבא וסבתא שמתגעגעים אליהם. אני באמת מחזיק את עצמי שלא להתבטא בלשון מאוד לא מכובדת ביחס לדברים המתועבים האלה והאיש שאמר אותם. טיול? באמת? כנראה שלאיש בחליפת הארמאני שאמר את המשפטים האלה יש מושג קלוש מאוד איך נראה הטיול של אותם ילדים ושל הוריהם. ויתכן שהאיש הזה שוכח את החלק העצום שיש לו בארגון הטיול הזה (ובל נשכח את חברו של ישי, שלמה בניזרי, שהרשעתו בקבלת שוחד הראתה כי קיים קשר בין היכולת ללבוש חליפות של ארמאני ובין ארגונים של טיולים לוועדי עובדים).

אלי ישי גורם למדינת ישראל נזק בל ישוער, גדול מכל נזק שעשויה לגרום השארתם של ילדי העובדים הזרים (ושל הוריהם) בתחומי ישראל. אם כבר יש מישהו שזכאי שמדינת ישראל תרכוש עבורו כרטיס טיסה בכיוון אחד למדינת עולם שלישי אקראית, אלי ישי הוא האיש.

-=-

כאמור, זה פוסט שנכתב קצת מהבטן. אבל אם אתם חושבים שניתוח שכלתני יותר היה מביא למסקנות שונות, הפוסט הזה של שוקי גלילי יוכיח לכם שאתם טועים.


תגובות

 1. זה פוסט מבטן מושכלת, כל מילה בסלע, ומי ייתן והסלע הזה ייפול על חנות הניקוי היבש של אלי ישי

 2. כדאי גם שהיהודים ממדינת היהודים יזכרו שלא לפני המון זמן לא מעטים מאותם יהודים עצמם היו פליטים מבקשי מקלט שאף מדינה לא רצתה.
  (אני יודעת, גודווין, פופליזם זול, רגשנות זולה אפילו יותר. אבל לעזאזל, זה נכון. אם יש מדינה בעולם שאמורה לחוש איזשהי אמפטיה לפליטים – זאת ישראל).

 3. רוני, רק להעמיד דברים על דיוקם: מדובר לא בילדים של פליטים אלא של מהגרי עבודה (כן, יש הבדל).
  בעיית הפליטים היא אחרת – ואני בטוחה שגם בעניינה לאלי ישי דעה חשוכה ודוחה.

 4. לעוגיפלצת – תודה על התיקון והדיוק.
  כוונתי היתה שתחושה של יאוש נוראי וסכנה איומה אם נחזור למקום ממנו באנו, אמורה לעורר בנו אמפטיה כמדינה יהודית. מבחינת חלק מילדי המהגרים משמעות ההחזרה לארצם עלולה להיות עוני וזוועות די איומות: למשל הדווח העדכני והמצמרר הזה:
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=2894
  של תום מקמבודיה
  כמובן שההשוואה לשואה היא בעייתית (מה יותר גרוע? לגדול כשפחת מין או לגדול באושוויץ?) וממש בטעם רע, ולכן כל ההסתייגות שבסוגריים.

 5. היי רוני,
  מציאות העוני והניצול בקמבודיה היא מן המפורסמות. אך מה לה ולילדי המהגרים כאן? כמה קמבודים, אם בכלל, הגיעו לכאן כמהגרי עבודה? נדמה לי שכוונותיך הטובות ולבך הטוב יוצרים בלבול תחומים שמערער את טענותיך. הפיליפינים, למשל, יחזרו למדינה שהיא לא עולם ראשון, אבל היא גם לא קמבודיה או אושוויץ או שום דבר כזה. והם גם לא בהכרח יחזרו לחיים של עוני ועליבות, ולא "ייאוש נוראי וסכנה איומה". הפליטים מאריתראה וסודן לעומת זאת – הם נמצאים בסכנת חיים ממשית – ולא בהם מדובר כאן (אם כי שוב, אין לי ספק שלישי דעות חשוכות בעניינם גם).
  נושא מהגרי עבודה היא בעיה אתית אמיתית בכל העולם המערבי, היכן שאוכלוסייה חזקה מייבאת אוכלוסייה ממדינות חלשות שעוזרת לשמר את רמת החיים המערבית, ואז מתנערת ממנה. יחסי ניצול של מערב ומזרח הם נושא רציני. מסעו של ישי הוא לא ייחודי לישראל, אם כי גזענותו היא ללא ספק בולטת.

 6. […] 400 ילדים של עובדים זרים. את דעתי המלומדת על העניין כבר כתבתי כאן, ואני לא חושב שהיא השתנתה הרבה מאז. ככה שבעצם, אין לי […]

 7. […] תתקיים ברחבת הסינמטק בת"א הפגנת מחאה כנגד הכוונה לגרש מישראל 400 ילדים שכל חייהם כאן, למדינות שהם מעולם לא ביקרו בהן ושלעתים […]

 8. […] (שאלו מכם שמכירים את הבלוג יודעים שדעתי עליו נעה בין סתם שלילית לבין שלילית מאוד). שר הפנים שלכם (ולכו לכאן להסברים על […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: