פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 21 בנובמבר 2010

הצעה צנועה

חברת הכנסת מירי רגב חושבת (ואני יודע שהשימוש במילה הזו כאן הוא, איך לומר, נדיב) שאדם שזכה לפטור משירות צבאי, מן הדין לשלול ממנו את זכאותו לרשיון נהיגה.  אני לא בטוח שרגב חשבה (שוב, פרשנות מרחיבה של המילה "חשבה") עד הסוף על ההשלכות הדמוגרפיות הקשות שתהיינה להצעה זו, אם חלילה תתקבל. אסביר את כוונתי.

במדינת ישראל חיים, נכון לשנת 2008, קרוב למיליון וחצי אזרחים ערבים. רובם המוחלט של אזרחים אלו זוכה לפטור מחובת שירות צבאי. אם נאמץ את הצעתה של רגב, הרי שאזרחים אלו לא יוכלו להוציא יותר רשיונות נהיגה. משמעות הדבר היא כי עם הזמן, פחות ופחות ערבים ישראלים ינהגו, ופחות ופחות כלי רכב יסתובבו ביישובים הערביים (אני מניח שאפשר יהיה לחשוב גם על מבצעים יזומים של החרמות כלי רכב ממי שנשלל ממנו רישיון הנהיגה על רקע אי שירותו הצבאי). אלא שבכך טמונה סכנה דמוגרפית אמיתית, שיש בה כדי להשפיע על היכולת לקיים רוב יהודי מוצק בין הירדן לבין הים. כמו שכולכם יודעים, קיים סוג מסויים של תאונות דרכים קטלניות, הנפוץ במיוחד ביישובים ערביים. הכוונה היא לז'אנר שבו נהג ערבי נכנס למכוניתו ומתחיל לנסוע, בלי לשים לב שאחד מילדי המשפחה או השכנים משחק בקרבה רבה לגלגלי המכונית. מה שיפה במיוחד בתופעה הזו הוא שההרוגים טרם הספיקו להעמיד צאצאים משל עצמם ומתקיים בהם הכלל של "אלה, צריך להרוג אותם כשהם עוד קטנים". אבל, אם תתקבל הצעתה הנוראה של רגב, לא יהיו עוד מכוניות ביישובים הערביים, ושיטה זו של הדברה, אם תרצו, תפסיק לעבוד. אני בטוח שאם רגב תחשוב שוב על הדברים, היא תבין שהצעתה לא עולה בקנה אחד עם תפיסת העולם שהיא וחבריה מבקשים לקדם.

יש להציע, אם כן, לחברת הכנסת רגב לשקול מחדש את דבריה.


תגובות

 1. צודק במאתיים אחוז. גם לא יהיו עבירות תנועה של נהג משאית ערבי עם 20 שלילות, שבגללו יהיה אפשר להגיד שצריך להוריד את כל הערבים מהכביש ושאולי זה היה בעצם פיגוע.
  ומה נעשה בלי פיגועי הטרקטורים? איך מיכאל בן-ארי ייכנס לתקשורת אם לא יהיה לו איזה פיגוע דריסה להגיב עליו?
  את כורתת את הענף שעליו את יושבת (שהוא כידוע "רק שנאה תביא שנאה. ומנדטים")

 2. זה באמת מוזר, למה בעצם לשלול את רשיון הנהיגה? אי אפשר להחליט למשל שמי שלא שירת בצבא לא יוכל ללמוד באוניברסיטה? לנסוע בתחבורה ציבורית? יצטרך לעבור קורס נהיגה מונעת? יאלץ לדבר בלי להשתמש באותיות ג' ונ' ?
  נאמר כך : מי שלא שירת בצבא תישלל ממנו הזכות לשבת בבתי קפה כדי שלא יימצא יושב בבית קפה בזמן שחיילים אחרים קורעים את עצמם על הג'בלאות. מי שיש לו פרופיל קרבי אבל משרת כג'ובניק המנאייק תיאסר עליו הכניסה לשק"ם אלא אם כן הוא שק"מיסט שאז תיאסר עליו הכניסה למועדון ובמקרה שהמועדון היחידתי הוא גם השק"ם ייאסר עליו לשתות נס קפה צה"לי או אחר, אלא אם כן הוא שקמ"יסט שהיה קרבי אבל נפצע וירד לו הפרופיל ואז זה בסדר. עוד לא החלטתי מה הסקנציות לגבי מי שהיה מורעל בסדיר אבל במילואים מתחיל קצת לזייף ולעשות בעיות אבל אם ניתן את הדעת על זה אפשר למצוא גם כאן פתרונות יצירתיים לבעיה.

 3. עדו, אני חושב שצריך לשלב בין הצעתה של רגב לבין אחד מהרעיונות שלך: אין ספק שעונש ראוי למי שלא שירת בצבא הוא שלילת רשיון הנהיגה שלו, לצד אילוצו לעבור, בלופ אינסופי, קורסים בנהיגה מונעת.

 4. בימים כאלה אני נזכר בחייל הקרבי שעבר ליד טרמפיאדה (או תחנת אוטובוס, לך תזכור), ראה שהיא מלאה בג'ובניקים, והחליט שמה שנכון לעשות כרגע זה לרסס אותם באש אוטומטית מנשקו האישי, תוך שהוא זועק "אין לכם זכות קיום!". ללמדכם שג'ובניקים ומשתמטים חד הם, ויפה שעה אחת קודם.

 5. כולם פה סמולנים חסרי תושיה. הבעיה עליה מצביע כותב הפוסט תיפתר באמצעי הדברה אחרים.

  דוברת צה"ל. לא יאמן. היא הייתה דוברת צה"ל. (מה שעצוב הוא שאני לא אומר "חברת כנסת. לא יאמן…")

 6. […] כמה שבועות הזכרתי כבדרך אגב את הצעתו הצנועה המפורסמת של הסופר ג'ונתן סוויפט לפתרון […]

 7. […] שבהקשר של ח"כ רגב, יש לפרש את הביטוי "חושבת" פרשנות מרחיבה) שישנן עבירות מסויימות שכאשר הן מבוצעות על ידי חיילים, […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: