פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 6 ביוני 2011

ויהי זמן

עד שנת 1992, כך מסתבר, לא היה זמן ביקום. המחוקק הישראלי הנמרץ שם לב לבעיה הזו, ומכיוון שמציון תצא תורה – קם המחוקק וחוקק את "חוק קביעת הזמן, התשנ"ב-1992".  ומאז יש לנו כמה זמן שאנחנו רק רוצים.

-=-

סעיפיו של חוק קביעת הזמן הם, כמו שציין יפתח בעבר, סעיפים מד"ביים-משהו. הסעיף שעליו אני רוצה לדבר, ושבעטיו עולה החוק מפעם לפעם לדיון ציבורי, הוא סעיף 3, שזו לשונו:

3. הקדמת הזמן בישראל

בכל שנה, בין יום שישי האחרון שלפני יום 2 באפריל בשעה 02:00, לבין יום ראשון האחרון שלפני יום י' בתשרי, בשעה 02:00, יוקדם הזמן בישראל בשעה אחת נוספת, כך שיקדים את זמן יקום מתואם בשלוש שעות.

 וזו, קוראים יקרים, הדרך שבה מחלק המחוקק את השנה לשעון חורף ולשעון קיץ.

כפי שאתם רואים, בתחילת כל חודש אפריל מוסטים מחוגי השעון שעה אחת קדימה ומתחיל שעון הקיץ. אלא שלמרות שתחילתו של שעון קיץ היא עניין גריגוריאני, סופו הוא עניין יהודי. ולכן,קובע סעיף 3 כי שעון הקיץ יסתיים ביום א' האחרון שלפני יום הכיפורים. וכידוע, עניין זה מהווה נושא למרמור ציבורי מתון עד גבה גלי.

-=-

את כל זה אני מספר לכם כי הבוקר כינס שר הפנים אלי ישי מסיבת עיתונאים נרגשת ובה בישר לעם היושב בציון כי נענה לשוועתו, והחליט להאריך את משכו של שעון הקיץ. ועדה רצינית ישבה, מבשר לנו השר, והחליטה שמעתה והלאה, שעון הקיץ יהיה עניין גירגוריאני מתחילה ועד סיום. שעון הקיץ יחל ביום ו' שלפני יום א' האחרון של חודש מרץ ויסתיים ביום א' הראשון שלאחר ה-1 באוקטובר. שר הפנים הוסיף ואמר במאור פנים שהוא בחן את מסקנותיה של הועדה, מצא שהן ראויות והחליט לאמצן. ומכיוון שסוגיית שעון הקיץ מוסדרת בחוק, ואין שר הפנים יכול פשוט להחליט שלא למלא אחר הוראות החוק, מבטיח לנו השר כי ימהר ויפעל לתיקונו של החוק, עוד לפני חודש אוקטובר הקרוב, וזאת על מנת שהרפורמה המהפכנית הזו לא תתעכב ולו לקיץ אחד.

הרשיתי לעצמי לשלוף את לוח השנה. ובכן, מסתבר שיום הכיפורים הקרוב יחול לא רק ביום י' בחודש תשרי (כנהוג וכמקובל), אלא גם ביום 8 באוקטובר. מכאן, שיום א' האחרון שלפני יום הכיפורים יחול ב-2 באוקטובר. שהוא, בדרך פלא, גם יום א' הראשון שאחרי ה-1 באוקטובר. משום מה, אם כן, יוצא שהרפורמה הזו של אלי ישי בכלל לא רלוונטית למועד סיומו של שעון הקיץ הנוכחי. אז על מה כל ההתרגשות? ומדוע הבהילות להעביר את תיקון החוק עוד לפני חודש אוקטובר הקרוב?

האופטימיים יאמרו שזה שינוי חיובי, שמאריך את שעון הקיץ ועושה סדר בבלבול היהודו-גריגוריאני שבולבלו מועדי תחילתו וסיומו. אני אגיד שלדעתי, זה מסך עשן. אלי ישי, שלא נהנה מפופולריות רבה במיוחד, מוכר לציבור את הארכתו של שעון הקיץ הנוכחי כמשהו שהוא פרי עמלו כשר פנים. התאריך שנבחר על ידי הועדה המקצועית לא מתנגש במקרה עם תאריך המעבר חזרה לשעון חורף. הוא מתנגש איתו כי הוא נבחר בקפידה. שעון הקיץ הנוכחי ממילא היה צריך להיות ארוך יחסית, ואלי ישי מקווה שאיש לא ישים לב. זה לא מחייב אותו להתחיל במהלך של שינוי החוק, אבל זה כן מאפשר לו, איפשהו בפברואר הבא, להגיד לנו "התלוננתם על שעון הקיץ הקצר, אז עשינו ניסיון והארכנו אותו במיוחד בשבילכם. ועדה מקצועית שישבה ודנה בחודשים האחרונים הגיעה למסקנה שהניסיון הזה נכשל".

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

  1. ומה עם ממשלתו של ביבי?

    • כן, אני מודה שמשום מה שכחתי ממנה. מיד כשנזכרתי אמרתי לעצמי "טוב, עוד רגע נתקן", ואז הגיע תגובתך והכריחה אותי לשנס מותניים ולהוסיף את הדרוש הוספה.

  2. הפעם נכון יותר לרשום "ובנוסף לזאת" ולא "ומלבד זאת". ולמעשה לא תקין להתחיל משפט עם "ו". ומה עכשיו? מה עכשיו?

  3. מה לעשות, אמיר. פה זה בלוג לא תקין.

  4. לעזאזל החמישי! או שיעברו לתאריכים של כל אירופה או שיבטלו את שעון החורף (כמו רוסיה) או שלפחות יגדירו את זה בצורה שמכונות וינדוז לא יצטרכו עדכון כל שנתיים. מה זה יום ו שחל לפני יוא א' הראשון של מרץ? שיגיד כבר יום ו' הראשון של מרץ וחלאס!

  5. עירא, אבל זה לא בהכרח יום ו' הראשון של מרץ. אם יום א' הראשון של מרץ חל ב-1 במרץ, אז יום ו' שלפניו אינו הראשון של מרץ, אלא האחרון של פברואר.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: