פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 4 באוגוסט 2011

הפיל שבחדר מתנער מרבצו

אתמול כתבתי פוסט ארוך, מנומק וצודק ביחס לשאלה מדוע יש להכניס את סוגיות הכיבוש בשטחים ותקציב הביטחון לשיח של מחאת הדיור. טענתי, בקצרה, היתה שאם המחאה רוצה לשנות סדרי עדיפויות, היא צריכה לבחון את כל הסולם, כולל מה שבראשו, ולא רק שלבים נבחרים מתוכו. והיום התקבל חיזוק נוסף לעמדתי זו.

הועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז ירושלים אישרה היום תכנית לבניית 930 דירות בשכונת הר חומה שמעבר לקו הירוק. שר הפנים, אלי ישי, הוציא הודעה לעיתונות לפיה "אנחנו ממשיכים לבנות בירושלים כמו בכל רחבי הארץ. מצוקת הנדל"ן חריפה ולא נעצור פרויקטים". בכך ישי מחרה-מחזיק אחרי המתנחלים שהגיעו לשדרות רוטשילד וטענו שהפתרון למשבר נמצא בבנייה בשומרון. מסתבר, אם כן, שלדבר על השטחים כעל חלק מהפתרון למשבר זה בסדר, אבל לדבר עליהם כעל חלק מהבעיה זה לא בסדר. ובכן, זה לא עובד ככה.

ולא אמרנו כלום על זה שבניה מסיבית עכשיו בשטחים יכולה להתפרש על ידי אנשים מסויימים (נניח, אני) כניצול ציני של גל המחאה על מנת לחזק עוד יותר את האחיזה הישראלית בשטחים, ולא על מנת לסייע בפתרון הבעיות שהוליכו למחאה.

וגם לא אמרנו כלום על זה שעל פניו נראה שתכנית הבנייה הזו היא תכנית מספיק גדולה, ואני לא אתפלא אם היא עומדת בכל תנאיו של חוק הוד"לים שעבר אתמול.

וגם לא אמרנו כלום על זה שמשום מה, שתי התכניות שאושרו השבוע לבניה היו האחת לחרדים בחריש והשניה מעבר לקו הירוק. חילונים? ערבים? הצחקתנו.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

 1. הייתי אומרת, לא "מלבד זאת" יש להפיל את ממשלת נתניהו, אלא "משום כך, ומשום עוולות רבות מספור אחרות" יש להפיל וכו'. יישר כוח.

 2. הפעם אין לי ויכוח איתך. אם הם מעלים את זה כפתרון, מותר לנו לענות לזה ישירות. אבל לטעמי זה גם זה מיותרים עכשיו.

 3. ואנדר, תודה.

  רוני, לא השתנה כלום מאתמול. הקריאות לפתרון באמצעות בניה בשטחים התחילו כבר בשבוע שעבר (אם לא קודם), אבל לא מצאתי לינק.

 4. אני מאמצת את הקונספט שלך ומעכשיו גם אני מתכוונת בסוף כל פוסט להוסיף את המשפט החשוב והקסום: "ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו"

 5. לא השתנה כלום כבר הרבה יותר זמן.
  לפני 30 שנה כשסבתא שלי רצתה לפדות חיסכון לדיור שיצרה בשביל הוריי הצעירים היא קיבלה את התשובה הבאה בבנק: "אין בעיה, בניה ציבורית בירושלים מתבצעת בשכונות הר חומה ובגילה, היכן תרצי?".
  כשהא פדתה את החיסכון לכסף כמובן שלא נשאר ממנו הרבה ביד, וככה יצא שהם חיו בצמצום בחור בקרית יובל ,בראשית שנותיי, עד שיכלו לעבור לרעננה.
  ההורים חזרו מיוון לפני יומיים וסיפרו לי את זה בטלפון, אני עדיין עם קשר בבטן מהסיפור הזה.

  בניסוח מסמך העקרונות וגיבוש הפתרונות בהם אני משתתף במאהל תמיד הולכים על ביצים בנושא ההתנחלויות, אבל גם אם נתעלם מהעוול האנושי שבדבר נותר העוול הכלכלי של לפחות 9 מיליארד שקל בשנה, עם גידול אוכלוסין של 7% בשנה והיקף בניה מסיבי, כלומר שמתישהו בקרוב הגידול יכריע את הגוף.
  התהייה המרכזית היא האם במקרה הישראלי הלאומיות והנאו-שמרנות מופיעים יחד משום שהלאומנות היא שומר הראש של הנאו-שמרנות (מה שכונה דוקטרינת ההלם), או שהמקרה הישראלי מיוחד בטירוף המשיחי/לאומני אידיאולוגי שמחזיק אותנו כבני ערובה בנפרד מהשיטה הנאו שמרנית.

  יישר כח וגוד ספיד.

 6. תודה, רועי. גם על הפוסט מאתמול, שאכן היה מנומק וצודק, וגם על זה של היום. אין הרבה קולות כמו שלך, לא בכלל ולא בשלושת השבועות האלה, בפרט.

 7. כלומר אתה סבור שיש להפיל את הפיל.הבנתי.

 8. סתם הערה – תושבי הר חומה, ברובם הגדול, הם חילונים, והיתר דתיים לאומיים. על כן לא ברור מאין ההנחה ה"ברורה מאליה" שהבנייה היא לא לטובת חילונים. יש גם חילונים בירושלים, וגם מעבר לקו הירוק.

  אני מבין את התנגדותך לישיבתם שם, אך למען ההגינות אתה יכול גם לנסות להבין את ההבדל, מבחינת ההשפעה על תהליך השלום, בין בנייה בהר חומה לבין בנייה במעלה רחבעם ג'.

  מעבר לזה, מבחינה כלכלית, כשבונים בהר חומה, הנמצאת בתוך ירושלים, אין מדובר באיזור פיתוח וכל שאר הרעות החולות המוטחות, בצדק, בהתנחלויות על גזילת כספי ציבור. מי שקונה דירה בהר חומה קונה אותה בכסף רב למדי, משתתף בכל הוצאות הפיתוח ומשלם מיסים בדיוק כמו עבור דירה שנבנית בכפר יונה, ולכן הטיעון השחוק של "הכספים הולכים להתנחלויות" לא תופס כאן כי לא הממשלה מממנת את בניית השכונה.

 9. יונתן,
  שאלת "מי מממן את 930 יחידות הדיור שאושרו" אינה רלוונטית. מה שרלוונטי הוא שמשרד הפנים מציג בניה מעבר לקו הירוק כפתרון למשבר הדיור, ובכך מנצל את המחאה כדי להעמיק את האחיזה הישראלית בשטחים.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: