פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 29 באוגוסט 2011

עניין לציבור

אחד הדברים המייחדים את השיח המשפטי הישראלי הוא בכבוד המיוחד הניתן בו למי שמנהל את הדיון. לאותו אדם יקרא בעברית "שופט", ואין ספק שכינוי זה נבחר על מנת להבהיר לציבור המתדיינים שעליהם לייחס ליושב בדין את אותו הכבוד והיקר שהם מייחסים למי שמנהל משחק כדורגל.

את ההבחנה שפתחה את הפוסט הזה אני לא יכול לנכס לעצמי. הגשש החיוור כבר עסק בה בהרחבה לפני למעלה משנות דור במערכון "אופסייד סטורי" (שבשל גחמות של האינטרנט, אני לא יכול לקשר אליו). גם יפתח כתב על הנושא, והעמיק עוד קצת אל ההקבלה שבין עולם הכדורגל ועולם המשפט. אני רוצה להוסיף משהו על הדיון שערך יפתח.

-=-

יתכן שאתם לא יודעים את זה (ואיך תדעו? עד כה התעלמתי מהנושא), אבל לפני כשבועיים נפתחה עונת 2011-12 בפרמיירליג. כמו שאתם זוכרים, העונה הקודמת הסתיימה בזכייתה של מנצ'סטר יונייטד באליפות מס' 19, וזאת על אף שהציגה כדורגל, איך לומר זאת בעדינות, לא משהו. גם הרכש שביצעה יונייטד בקיץ (ויותר מכך – השחקנים שעזבו אותה) לא גרם לי, כאוהד, לחשוב שנראה העונה משהו טוב יותר. כשמוסיפים לכך את העובדה שיונייטד מגלה לאורך השנים נטייה לפתוח רע את העונה, אין פלא שלפני שהתחיל אתמול משחקה של יונייטד מול ארסנל הייתי קצת מודאג.

הדאגה הזו לא החזיקה הרבה זמן.

-=-

במספר שיחות שקיימתי בעבר עם יפתח, הוא העלה את האפשרות של הענקת שיקול דעת לשופט לסיים משחק כדורגל לפני חלוף 90 הדקות, כאשר ברור שהמשחק איבד את העניין שבו. כשם שבית משפט לא יזקק להליך שאין אינטרס אמיתי לקיים אותו, כך לא יוארך שלא לצורך משחק שאין כל אינטרס להמשיך בו, כי הוא איבד את ערכו הספורטיבי. הבוקר הזכיר לי יפתח את הרעיון הזה שלו, אגב דיון בשערים שהבקיעה יונייטד (הוא חושב שרק השערים שהובקעו במחצית הראשונה היו יפים). לכאורה, יש קסם בטענה הזו. הרי מאי נפקא מינה אם יונייטד ניצחה 3:1 (כתוצאת המחצית הראשונה), 5:1 (התוצאה בדקה ה-65) או 8:2? שלוש הנקודות הן אותן שלוש הנקודות והשפלת היריב היא אותה השפלה. אלא שזו ראיה צרה מאוד, המתייחסת למשחק הספציפי כאל עולם ומלואו, ומתעלמת מהעובדה שיש גם הקשרים רחבים יותר.

כידוע, הטבלה אינה משקרת. אליפות אינה דבר שזוכה בו הקבוצה שהבקיעה הכי הרבה שערים מול ארסנל, אלא הקבוצה שנמצאת בראש הטבלה. וככל שמגיעים מוקדם יותר בעונה לראשות הטבלה כך טוב יותר (למה? ככה. אקסיומה). רצה הגורל, ומנצ'סטר סיטי (נובורישים מחורבנים שמוציאים שם רע לנובורישים המחורבנים) ניצחה אתמול את טוטנהאם בתוצאה 5:1, תוצאה שהציבה אותה בראש הטבלה, כשהיא עוקפת את יונייטד בשל הפרש שערים טוב יותר. זה היה המצב בדקה ה-79 של המשחק בין יונייטד לארסנל. באותה דקה הובילה יונייטד 6:2, והפרש השערים שלה היה נחות בשער אחד מזה של הסיטי. בדקה ה-80 כבש ויין רוני את השער השביעי של יונייטד, והציב את שתי הקבוצות בשיוויון סטטיסטי מוחלט בראש הטבלה (לשתי הקבוצות 9 נקודות, 12 שערים זכות ושלושה שערי חובה). במצב הזה, ובהיעדר שובר שיוויון ספורטיבי (יונייטד וסיטי טרם שיחקו ביניהן בליגה), היו פרנסי הפרמיירשיפ מציבים את יונייטד במקום השני, כי הם מאמינים גדולים בסידור אלפביתי (כן, כן. קשה להאמין, אבל לפני שבועיים ויומיים, שניות לפני שריקת הפתיחה של המשחק הראשון העונה, ניצבה ארסנל במקום הראשון). ואז הגיע שערו השני של אשלי יאנג, בדקה ה-91. השער הזה שבר את השיוויון בין יונייטד לסיטי, וקבע שיונייטד תעלה לראש הטבלה. כלומר, המהלך האחרון של המשחק היה בעל עניין וערך ספורטיבי, ועל אף שלא היתה לו השפעה אמיתית על המשחק, נודעה לו השפעה על הליגה. וזו הסיבה שאין מקום לתת לשופט סמכות לקצר משחק מחמת חוסר עניין לציבור. הציבור הוא לא רק הצדדים להליך. הציבור (ותאמינו לי, כואב לי הלב להגיד את זה) הוא גם שאר המועדונים בליגה (אפילו מנצ'סטר סיטי וליברפול), וצריך לבחון האם להמשך המשחק תהיה השלכה ספורטיבית גם על שאר הציבור, לפני שמחליטים לסיימו מחוסר עניין.

וזה המקום להזכיר, שבעונה שעברה לקח ליונייטד כמה שבועות להגיע למקום הראשון, אבל מרגע שהגיעה אליו – שוב לא שמטה אותו.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

 1. ונשאלת השאלה – מה משמעותו של הפרש השערים. בספורט האמריקני, למשל, נספרים רק הנצחונות וההפסדים (ותיקו, במקרה של הוקי), ואם נוצר צורך להכריע בין שתי קבוצות שלהן מספר נצחונות שווה (למשל, לקבוע מי מהשתיים תעלה לפליי אוף), עורכיםפ משחק נוסף (או משחקים נוספים) בין השתיים. כך נקבע מי הקבוצה הטובה יותר לא על פי מידת הקריזה שהן תפסו ביום טוב על קבוצות חלשות יותר.

  כבר היו מקרים גם בכדורגל האירופי. זכור לי בית במוקדמות אליפות אירופה בו נקבעה העולה לטורניר הגמר על פי הפרש השערים שהושג במשחק נגד מלטה. נו באמת.

  • דווקא בספורט האמריקני לא עורכים משחקים נוספים כמו שציינת.
   בNHL (ואולי בכל ענף ההוקי, אני לא סגור על זה) בכלל אין תיקו, אם הזמן החוקי נגמר בתיקו, יש הארכה ולאחר מכן "פנדלים" (זה לא בדיוק פנדל, אוכל להסביר למי שיתעקש על זה). קבוצה שמפסידה לאחר הזמן החוקי מקבלת נקודה אחת והקבוצה המנצחת מקבלת שלוש נקודות.
   בNFL, במקרה של מאזן זהה לשתי קבוצות בתום העונה הרגילה, בודקים המון פרמטרים בין שתי הקבוצות, אם כל הפרמטרים זהים, מתבצעת הטלת מטבע (כן, הטלת מטבע) ולא נערך משחק נוסף ביניהן.
   בNBA, במקרה זהה, בודקים גם כמה פרמטרים, אך לא מתבצעת הטלת מטבע ולא נערך משחק נוסף.
   בבייסבול אני לא מתמצא ולכן אינני מודע לחוקיו.

   מכיוון שברצוני גם להגיב על תגובתך השניה, אך אינני יכול מכיוון שגם היא תגובה לתגובה, אענה לך כאן.

   הספורט האמריקאי בנוי מהיסוד בצורה שונה מהספורט האירופאי, ולכן הרמה בו היא יותר תחרותית והבדלי הרמות קטנים.
   הסיבות הן רבות, אך ניתן בקלות למנות כמה מהן: תקרת שכר, דראפט, וקיום ליגות מכללות.

   בכדורגל אירופאי למשל, הגעה של שחקנים צעירים וחדשים לקבוצות וליגות בכירות מתבצעת, על פי רוב, דרך מועדונים "יעודיים" שלהם קבוצות נוער מעולות. מחלקת הנוער של אייאקס וברצלונה (שאכן שאבה את המודל שלה מאייאקס עם הגעתו של יוהאן קרויף) הן דוגמאות מצוינות לכך.

 2. ארצה לציין, למען ההגינות עם עצמי, שאני גם סבור שהטבלה שאינה משקרת לא צריכה להביא בחשבון הפרשי שערים, או למצער לתת להם משמעות פחותה, אני הייתי מדרג קבוצות עם מספר נקודות שווה לפי הישגיהן האחת עם השנייה, ולא לפי הפרשי השערים עם יתר הקבוצות. כל זה עם ובלי קשר לסמכות הטבועה של השופט להפסיק את המשחק מחמת חוסר עניין לציבור.

 3. יוסי,
  אתה מתעלם מהעובדה שיש עוד ציבור במשוואה, ואלה הצופים. אם אין משמעות להפרשי שערים, אז קבוצה שניצחה את כל משחקיה 1:0 קטן ומשעמם שווה בדיוק כמו קבוצה שניצחה את כל משחקיה 5:1 מלא אירועים. ואז, למה שקבוצות יתאמצו? ובהנחה שמשחק מלא אירועים (ושערים) הוא משחק מעניין יותר ממשחק שבו קבוצה מסתגרת בהגנה ובועטת ביריב במשך 70 דקות (נניח שהיא כבשה בדקה ה-20), אז הקהל יהנה פחות (ואני מייחס כאן חשיבות להנאתו של הקהל כי אני מאמין שזה ערך בפני עצמו. אפשר, כמובן, גם לדבר על ההשלכות הכלכליות של הסיפור). אז כדי שהקהל יהנה, צריך לדאוג שיהיו שערים. וכדי שיהיו שערים, צריך שיהיה תמריץ ספורטיבי לכיבושם.

  יפתח,
  בליגה הספרדית אכן יש חשיבות גדולה יותר למשחקים בין הקבוצות, והם מהווים שובר שיוויון במידה ויש שתי קבוצות עם אותו מספר נקודות. לפני שתי עונות (אם אני לא טועה) ריאל מדריד זכתה באליפות לאחר שסיימה עם אותו מספר נקודות כמו ברצלונה, אבל הצליחה לנצח את בארסה בקאמפ נואו ולחלץ מולה תיקו בברנבאו. הפרשי השערים נכנסים לתמונה רק אם גם בטבלה הפנימית בין שתי הקבוצות יש שיוויון.

  • רועי,
   אז איך אתה מסביר את זה שבליגות הבייסבול, כדורסל ופוטבול של ארה"ב יש משחקים מלהיבים, והרבה?

 4. בדיוק יצא לי לראות את הסרט 'מחפשים את אריק' שבו מופיע אריק קנטונה בתפקיד עצמו. גיבור הסרט דוור קשה יום ,מדמיין לעצמו שקנטונה מופיע בחדרו ומדבר איתו בזמן שהוא שקוע בבוץ.
  בכל אופן, טוענים שם שקנטונה הוא שחקן הכדורגל הטוב בכל הזמנים. אני חשבתי שזה פלה ואחד מאלו שראו איתי את הסרט טען בזעם שזה מראדונה. איך באמת יודעים?

 5. אסור להפסיק משחקים בשל חוסר עניין לציבור. הריסוק של ארסנל היה מעשה חשוב לכל הצדדים.להוכחת העליונות של יונייטד. ולהפסקת הפארסה של ארסנל.

  והנה, למדנו שהפארסה הסתיימה, כשהביאו את החיזוק הישראלי. זהו. ארסנל רצים לאליפות עכשיו.

 6. יוסי,
  ג'יימס ענה יפה, אין לי מה להוסיף.

  עדו,
  בהרבה מובנים, השאלה "מי גדול יותר – מראדונה, פלה או קאנטונה?" דומה מאוד לשאלה "מי מלחין גדול יותר – באך, מוצארט או פול מקרטני?". אני, אישית, לא יכול להכריע. מעודי לא ראיתי את מראדונה או פלה משחקים (להוציא קטעי היי-לייטס, וזה לחלוטין לא משקף). עם זאת, ברור שקאנטונה אינו עומד איתם על אותו מישור.
  או, בקיצור, אין לי מושג.

  איל,
  אני מקווה שאתה זוכר שלליגת המשנה באנגליה קוראים Championship.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: