פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 31 באוגוסט 2011

המהפכה לא תשודר בטלוויזיה

פעילותה של רשות השידור הישראלית ממומנת באמצעות אגרת הרדיו והטלוויזיה. תקציבה של רשות השידור אינו חלק מתקציב המדינה, והוא מנוהל בנפרד מתקציב המדינה הכללי. ההיגיון שמאחורי הרעיון הזה הוא מניעת תלות של גוף עיתונאי (שהיה פעם) חשוב במערכת הפוליטית. אנחנו הרי לא רוצים ששר האוצר, בעודו ממתין לצ'ורבה שלו ליד שולחנה של המסעדה הרומנית, ירים טלפון לאולפן "מבט" ויאמר לעורך "אתה זוכר מי חותם לך על המשכורת, נכון?". ומכיוון שאנחנו לא רוצים את זה, אנחנו מקבלים בסוג של הבנה (הבנה מקטרת, כמו שאנחנו מעניקים לכל המסים שאנחנו משלמים, אבל הבנה) את העובדה שבנוסף  למס ההכנסה, לארנונה העירונית, לביטוח הבריאות ולדמי הביטוח הלאומי, אנחנו משלמים גם אגרה למימון רשות השידור.

כמובן, הרציונל הזה מעולם לא החזיק באמת מים. הפוליטיקאים תמיד ידעו לבחוש במסדרונותיה של רוממה. אבל נראה כי לאחרונה חוזרים הדברים שנות דור לאחור. עיתונאים מרשות השידור מספרים לנו שבמהלך הפגנת המחאה הגדולה שהתקיימה בתל אביב לפני כשלושה שבועות התקבלה בחדר החדשות של הערוץ הראשון שיחת טלפון מפתיעה מלשכת ראש הממשלה. מהלשכה דרשו שבדיווחים המועברים מההפגנה הגדולה שבתל אביב  ומהפגנות אחרות שהתקיימו ברחבי הארץ לא יוזכר מספר המפגינים שטרחו והגיעו להפגין. עיתונאי רשות השידור, יש לציין בצער, נענו לדרישה.

רשות השידור היא גוף שלקרוא לו "דינוזאור" עשוי להעליב כמה טירנוזאורוסים צעירים ברוחם. כבר שנים שמתנהל דיון ציבורי, עצל משהו, בשאלה האם רשות השידור עודנה רלוונטית, או שמא זהו גוף שאבד עליו כלח ושיש, במקרה הטוב, לערוך בו רפורמה דרסטית או לחילופין, במקרה הרע, להוריד עליו את השאלטר. המצדדים בחיסולה של רשות השידור מזכירים שמדובר במערכת מסואבת, מסורבלת ויקרה שאיבדה כל רלוונטיות כמעט בזירה התקשורתית הישראלית (טלוויזיונית, לפחות. "קול ישראל"  הוא עדיין גוף תקשורתי חשוב ומשפיע). אלו שמתנגדים לסגירתה של רשות השידור מזכירים, ובצדק, את חשיבותו של שידור ציבורי, חופשי משיקולי רייטינג ומאילוצי פרסום. וזו הנקודה החשובה. השידור הוא שידור ציבורי. הוא אינו שידור ממלכתי. רשות השידור היא שופרו של הציבור ועבורו, לא של השלטון. והציבור, יש לזכור, יצא ברבבותיו לרחוב לזעוק את זעקתו. התערבותו הגסה של ראש הממשלה בסיקור ההפגנה נועדה לא רק למנוע מידע מהציבור שבבית, אלא גם להשתיק את קולו של הציבור שיצא לרחובות. זה אינו רק ניסיון להציג באור מחמיא יותר את פועלה של הממשלה. זה ניסיון לסתום פיות ממש. הוא מעיד כאלף עדים שבנימין נתניהו אינו מבין מהי דמוקרטיה, מה תפקידה של העיתונות בה ויותר מכך – מה תפקידו של ראש ממשלה בה.

-=-

זו עוד סיבה שבגללה צריכים קוראיו של הבלוג הזה לבטל את כל התכניות שעשו למוצאי השבת הקרובה, להתייצב בכיכר העיר הקרובה למקום מגוריהם, לצעוד יחד עם רבים מאיתנו ולהצטרף למנטרה שמופיעה בסיום כל פוסט בבלוג הזה כבר יותר מחמישה חודשים. בקנאותו הכמעט דתית של בנימין נתניהו לתפיסת עולמו הכלכלית, תפיסת העולם שדי היה בה כדי להביא מאות אלפים לצאת ולהפגין לפני שלושה שבועות, אין הוא מהסס להשתמש באמצעים אנטי-דמוקרטיים בעליל על מנת לנסות ולשמר את שלטונו ואת האידיאולוגיה שלו. מי מכם שבטעות לא ראה עד כה לנכון להצטרף להפגנות, עכשיו התווספה לו סיבה מצויינת נוספת לעשות כן.

זכרו: המהפכה מושיבה אתכם במושבו של הנהג.

-=-

ובכן, כולנו ביחד: ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

 1. נכון, אני יודע שזה לא נושא הפוסט אבל :

  כל כך לא קשור השיר ששמת וכל כך לא תואם את המצב.
  דווקא גל המחאה הזה נתמך על ידי התקשורת (וגם על ידי גומרים נכבדים ברשות השידור) בצורה מסיבית.
  יש לך בערוץ 10, ערב שידורים מיוחד לרגל "צעדת המיליון" שעוד לא קרתה, בערוץ 10 ואתה עוד שם את השיר הזה?. המחאה חובקה וחוזקה בצורה אדירה על ידי התקשורת (לפחות בשלשות השבועות הראשונים). אז אם כבר השיר רלוונטי הוא רלוונטי לגבי חיבוק זה.

  במידה והייתה התערבות שכזאת היא אכן פסולה (לחלוטין, אין לזה שום תירוץ), אבל זה לא סותר שהדיווחים (הבוא נודה באמת – מנופחים) בשאר הערוצים היו תקינים/אמינים/כנים.

  ואומר עוד – אין להתפלא שתקשורת שנוטה באופן כה בוטה למען צד אחד, תגרום בסופו של דבר לתגובה "אלימה" מהצד השני. (ראה לידתו וחייו של "ישראל היום").
  {ושוב, אני לא בא להצדיק פה את ההתערבות בדיווחים, אם אכן היתה כפי שמתוארת, אלא רק טוען ש-די הבאנו אותה על עצמנו).

 2. שי,

  אתייחס רק לסיפא – כן. אני מסכים שהמחאה הביאה על עצמה את התגובה של ביבי. האיש, אם להשתמש במילותיו שלו, מ-פ-ח-ד. העובדה שהמחאה מצליחה להוציא ממנו תגובות מהסוג הזה מעידה על כך שהיא מצליחה להגיע אל השורש הכואב שבשן, ואז ללחוץ עליו. לא בטוח שעם הרדמה. אני, אישית, שמח שהמחאה מוציאה מנתניהו את מה שהיא מוציאה ממנו. הוא מצליח לייחצ"ן את טענותיה של המחאה כנגדו טוב יותר משטובי מומחי המדיה החברתית היו מצליחים לעשות עבורה.

 3. ביב לא מ=פ=ח=ד, וכל יום שעובר הוא מורח את המחאה הזו עוד יותר. טירונות פוליטית נראה שלא עברת. דינה של מהפכה זו להתמסמס אל ההיסטוריה. למה? כי יותר מדי עסוקים ברומנטיזציה שלה, זה למה. צריך ללכלך את הידיים ולא לשיר שירים כמו חבורת סטלנים ברוטשילד. חבל.

  • אחד,

   אודה, התלבטתי אם לאשר את תגובתך. היא מריחה יותר מדי כמו תגובה מוזמנת. וממשפטי האחרון נשמטה בטעות האות סמ"ך, שאני בטוח שכולם ידעו איפה אפשר להציבה.
   אם יש לך עוד הערות על 300,000 הסטלנים מרוטשילד, אשמח להפנות אותך לאתר שישמח לקבלן – http://www.ynet.co.il. כמובן, אתה יכול לנסות להעיר אותן גם פה, אבל ככל שתימנע מלהזדהות – ההערות האלה ישארו בינך לביני. שאר הקוראים לא יהיו מודעים אליהן.

  • גם המחאה של אשכנזי אחרי מלחמת יום כיפור 'התמסמסה' וגולדה נשמה לרווחה. חמש שנים אחר כך נפלה ממשלת המערך הנצחית ותראה איפה המפלגה הזאת היום. לפעמים תהליכים לוקחים זמן.

 4. כאן היתה תגובה נוספת של "אחד", שבה הוא הזמין אותי לדחוף דברים לכל מיני מקומות, האשים אותי שאני לא יודע לקבל ביקורת והתעקש שלא להזדהות. תגובתו נמחקה, כפי שהבטחתי שאעשה. כאמור, הוא מוזמן להגיב כאן אם ידע (א) לשמור על פיו ו(ב) לא לפחד לעמוד מאחורי דברים שהוא אומר. השמצות שמתחבאות מאחורי כתובות מייל פיקטיביות – מקומן אינו פה.

 5. http://colaholic1972.wordpress.com/2011/08/07/300000/

  יש עוד כמה וכמה פוסטים בנושא, ויהיו עוד רבים…….יופי של פוסט על רשות השידור לממשלת ישראל

 6. פוסט מצוין (גם השיר..)

  הכוח של המחאה הזו ביכולת שלה לחצות קוים, גם במידה מסוימת את הקו מסקר מסוקר מול התקשורת
  בשינויים דרמטיים בהיסטוריה תמיד היה האלמנט הזה של עליית קודים ומעגלי שייכות חדשים מבעד לסדר הקיים ולחלוקות שהוא הכתיב

  העובדה שמופעל לחץ מלשכת ראש הממשלה על ערוץ 1 (ועל כל אמצעי תקשורת "עצמאי" ככל שיהיה) כדי לצמצם את מה שהם מבינים שם כהתחלת הסוף שלהם היא פחות מעניינת (מהיותה יומיומית וטריביאלית ככל שהדבר מצער) מהעובדה שמישהו שם חוצה קווים ומדבר על זה…

  ומלבד זאת, אני סבור שאתה צודק ויפה שעה אחת קודם

 7. פרופורציות אנשים. מה זה פה, ימי בן גוריון עם ערוץ יחיד? מה זה משנה מה אומרים בערוץ 1? להיפך, הנסיון של בנניהו להטות את התוכן כל כך פאטתי ושקוף עד שאחרון הקשישים שעוד טורח להגיע לכלב הפודל של דמוקרטיה בעידן הזיפזופ יכול להבין עד כמה זה עלוב. להיפך! זה רק מדגיש עד כמה הממשל היסטרי ועד כמה הגיע הזמן ללעשות רוויזיה ברוממה ואולי אפילו לסגור את החנוט.

 8. […] הזה. אנחנו חיים במציאות שבה ערוצי טלוויזיה נדרשים, הן על ידי השלטון והן על ידי מקורביו, להתאים עצמם לרוח הנושבת ממסדרונות […]

 9. […] הזה. אנחנו חיים במציאות שבה ערוצי טלוויזיה נדרשים, הן על ידי השלטון והן על ידי מקורביו, להתאים עצמם לרוח הנושבת ממסדרונות […]

 10. […] שמעיד על מצבה העגום של הדמוקרטיה הישראלית. רוח המפקד, הצייט-גייסט שנושב מלשכתו של בנימין נתניהו, קרם עור וגידים והתגלם בגופו של דן כנר. לא לעתים קרובות […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: