פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 15 ביולי 2012

על הגבייה

בעקבות האירועים הטרגיים אמש וחליפת ציוצים קצרה ביני לבין העלמה ואנדרסיסטר, צייצתי רצף של ציוצים שנוגעים לדבר חקיקה חשוב אך לא מאוד מוכר. אביא את רצף הציוצים כלשונו וכסדרו, ואחרי זה אוסיף כמה מלים לתיקון טעות שנפלה בו והעמדת דברים על דיוקם.

-=-

מכירים את פקודת המסים (גבייה)? כנראה שלא. זו פקודה שמאפשרת לרשויות לגבות מסים מחייבים בלי שהן צריכות לעבור קודם בבית משפט.

לפי הפקודה, אם עברו 15 יום ממועד תשלום המס והחייב לא שילמו, אפשר להסמיך גובה מסים לנקוט בהליכי גבייה.

הליכה הגבייה האלה כוללים תפיסת מטלטלין, עיקול נכסים הנמצאים בידי צד שלישי (כמו חשבון בנק) ומימושם לשם גביית החוב.

כמובן, לפני שמכסים את החוב שנוצר בשל אי תשלום המס, יש לכסות את עלותם של הליכי הגבייה עצמם, שבמקרים רבים מנוהלים באמצעות חברות פרטיות

המשמעות: עצם הפתיחה בהליכי גבייה גורמת לחוב לתפוח. אם מדובר בחוב שאינו קטן, יכול להיות שנכסיו של החייב לא יכסו אפילו את עלות הגובים

כלומר, אחרי שגרמו לקחת לחייב את (כמעט) כל מה שיש לו, הוא עדיין חייב את מלוא חובו הראשוני לרשות שאמורה לגבות את המס

עכשיו, הפקודה מאפשרת, כאמור, את גביית המס בלי לעבור קודם בבית משפט. המשמעות של זה היא שחוק ההתיישנות לא חל על ההליכים האלה

זה אומר שמבחינה עקרונית, העובדה שחלפו יותר מ-7 שנים מאז מועד התגבשות החוב *לא* מהווה הגנה מפני הליכי גבייה לפי הפקודה

וזה, בתורו, אומר שאסור לכם לזרוק לפח תלושי משכורת אחרי 7 שנים, ולא משנה מה אנשים אומרים לכם. את ההוכחה ששילמתם תשמרו עד יומכם האחרון

וזה לא רק ביטוח לאומי. עיריות, למשל, אוהבות להשתמש בפקודה הזו ביחס לחובות ארנונה, קנסות, תשלומים לחינוך ועוד. ‎‫

אה, כן. ולמה קוראים לה "פקודת המסים (גבייה)"? כמו כל דבר חקיקה שמתחיל ב"פקודת", זו ירושה מהמנדט שאומצה לתוך המשפט הישראלי

הסמכויות שהיא מקנה הוענקו לנציב העליון, שרצה אמצעים חוקיים קשיחים ויעילים לטפל בילידים שהוא הופקד עליהם.

וזה היה הדבר הקרוב ביותר לעצה משפטית שאני מוכן לתת כאן בפיד. שכר טרחתי, לשמחתכם, אינו כפוף לפקודת המסים (גבייה) והוא מתמצה בהפצה הלאה.

-=-

כמו שאמרתי, ברצף הציוצים הזה נפלה טעות. פסק דין של בית המשפט העליון שניתן לפני כשנתיים קבע שבמובן מסויים, הליכי גבייה מינהליים דווקא כפופים לדיני ההתיישנות. אלא שהכפיפות הזו שונה מכפיפותם של חובות כספיים אחרים להתיישנות, ואסביר.

אם אחד מכם חייב לי כסף, אני יכול להגיש נגדו תביעה בבית משפט. אם אזכה בתביעה ובית המשפט יפסוק שאחד מכם אכן חייב לי כסף, אוכל לפנות להוצאה לפועל ולדאוג לקיומו של פסק הדין. הליכי הגבייה יחלו, אם כן, רק לאחר שבית משפט מוסמך יאמר את דברו. אם חובו של אחד מכם התגבש למעלה משבע שנים קודם להגשת התביעה (בהצגה פשטנית של הדברים), הוא יוכל לטעון זאת במהלך המשפט ואז תדחה תביעתי והליכי הגבייה לא יחלו כלל. מאידך, אם אחד מכם חייב כסף לרשות מרשויות המדינה (כמו, למשל, הביטוח הלאומי, עיריות, מס הכנסה, רשות השידור ועוד), הדבר הראשון שיקרה הוא שהרשות הזו תתחיל בהליכי גבייה לפי פקודת המסים (גבייה). אחד מכם (שבאמת צריך להפסיק להסתבך בחובות לכל העולם) יוכל אמנם ליזום הליך משפטי נגד הליכי הגבייה ולטעון בו שחובו התיישן, אולם את ההליך הזה הוא יוזם מנקודת מוצא רעה במיוחד: יכול להיות שעובדי חברת הגבייה הפרטית כבר ביקרו בביתו ועיקלו את מטלטליו. יכול גם להיות שחשבון הבנק שלו עוקל, והוא צריך לנהל את מלחמתו כשהברז סגור. לשלם אגרות בית משפט, הוצאות שוטפות ושכר טרחת עורך דין כשהברז סגור זה לא עניין פשוט כמו שזה נשמע.

ותודה ליפתח, ללטאת האמבט ולדן-יה

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

  1. איזה מזל שבדיוק מפסיקים את הסבסוד של הסנגוריה הציבורית!

  2. ואם במשפטנות להמונים עסקינן, אני רק תיקון קטנוני –
    לגבי המשפט "אם חובו של אחד מכם התגבש למעלה משבע שנים קודם להגשת התביעה (בהצגה פשטנית של הדברים), הוא יוכל לטעון זאת במהלך המשפט ואז תדחה תביעתי והליכי הגבייה לא יחלו כלל".
    טענת התיישנות יש להעלות בהזדמנות הראשונה שיש לנתבע, ולא "במהלך המשפט", אחרת הטענה (המהווה טיעון הגנה ראשון במעלה) תידחה.

    • זיגי, שזה בדיוק "במהלך המשפט". אני לא צריך להעלות את טענת ההגנה הזו בתשובה לשיחת הטלפון הראשונה שבה התובע אומר לי "תזהר, אני מתכוון לתבוע אותך".

  3. תודה רבה!


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: