פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 21 בדצמבר 2012

הירארכיה ד'

נפתלי בנט התארח בתכנית הטלוויזיה של נסים משעל ואמר שהוא סבור שפקודה לפנות ישוב יהודי היא פקודה בלתי חוקית בעליל שיש לסרב לה. הדברים הקפיצו את המשנה לראש הממשלה, משה יעלון, שמיהר לצייץ בטוויטר שכרמטכ"ל לשעבר הוא מזועזע מהקריאה של בנט לסרב פקודה. יעלון הוסיף שקיומה של מדינת ישראל מושתת על צה"ל, וקיומו של צה"ל מושתת על ציות לפקודות. אולי מוטב שנזכיר ליעלון כמה דברים.

לפני כשלוש שנים, נתפס יעלון כשהוא שוכח את מקומו של הדרג הצבאי בהירארכיה. אז אמר יעלון ש"כשהייתי רמטכ"ל, אמרתי כמה פעמים בפורומים סגורים שכל פעם שהפוליטיקאים מביאים הנה את יונת השלום, אנחנו כצבא צריכים לנקות אחריה". זמן קצר אחרי כן, כתבתי שיעלון כנראה לא מבין את כפיפותו של הצבא לדרג המדיני. מעבר לגיחוך שבשמיעת הטפת מוסר לצייתנות צבאית ממי שנבעט מלשכת הרמטכ"ל בגלל שלא סמכו עליו שיעשה מה שאומרים לו (כזכור, כהונתו של יעלון לא הוארכה בעקבות ביקורת שהעביר על תכנית ההתנתקות), עצוב להבין שיעלון עדיין לא מבין את כפיפותו של הצבא לדרג המדיני. יעלון הוא חבר כנסת, שר בממשלה, חבר בקבינט המדיני בטחוני ובפורום התשיעייה. האיש נמצא במקומות שבהם מתקבלות החלטות הנוגעות לצה"ל, מקומות שבהן מחליטים איך להורות לצה"ל לפעול. ועדיין, כשהוא בא לתת משנה תוקף לעמדותיו ביחס לסוגיית סירוב הפקודה, יעלון לא אומר "כשר בממשלה, שאומר לצבא מה לעשות, אני חושב שסרבנות היא עניין רע". במקום זאת, הוא בוחר להזכיר דווקא שהיה הרמטכ"ל. כנראה שיעלון התרגל כל כך להיות חלק מהמערכת הצבאית שמכשכשת בכלב, הוא שכח שעכשיו הוא כבר חלק מהדרג המדיני שמכשכשים בו.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


תגובות

  1. אין לי ציפיות מראש הממשלה, מיועציו הצבאיים והאחרים, וכפי שאמרת, יש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו, וכנראה שזה לא יקרה הפעם. מה שכן מדאיג אותי היא העדר האופוזיציה לנתניהו. יחימוביץ אינה מתנהגת כמו אופוזיציה, אינה מדברת כמו אופוזיציה, לא תשמע ממנה מילה רעה על התנחלויות, מתנחלים ותקציבי הצבא, והיא גם לא מאמינה שיש אפשרות לעשות שלום בעתיד הקרוב. היא מוכרת את בעית הכיבוש והשלום עבור תוכנית חברתית, גם כשידוע שהתקציב הצבאי והמתנחלי לא משאיר מקום לרווחה. היא וחברתה ליבני לא מוכנות להתחייב לא להיכנס לממשלתו של ביברמן. מבחינתי, יש להפיל את ממשלתו של … חייב להיות מלווה ב"יש לבנות אופוזיציה אמיתית, שעומדת על 2 רגלים: צדק חברתי לכל ושלום

  2. זה מזכיר לי סיפור על אריק שרון. פעם בשנות השבעים פינו איזו התנחלות ואריק שרון היה שם ונאבק עם החיילים המפנים. אחד מהם פנה אליו בדמעות בעיניו ואמר 'אתה אריק? לפני כמה שנים הלכתי אחריך אל מעבר לתעלה. שאתה תמנע ממני לבצע פקודה ?' ואריק שרון אמר לו 'יש פקודות שאסור למלא!'
    נראה אירוני משהו במרחק הזמן, לא?

  3. לפני כשלוש שנים, נתפס יעלון כשהוא שוכח את מקומו של הדרג הצבאי בהירארכיה. אז אמר יעלון ש"כשהייתי רמטכ"ל, אמרתי כמה פעמים בפורומים סגורים שכל פעם שהפוליטיקאים מביאים הנה את יונת השלום, אנחנו כצבא צריכים לנקות אחריה". זמן קצר אחרי כן, כתבתי שיעלון כנראה לא מבין את כפיפותו של הצבא לדרג המדיני. מעבר לגיחוך שבשמיעת הטפת מוסר לצייתנות צבאית ממי שנבעט מלשכת הרמטכ"ל בגלל שלא סמכו עליו שיעשה מה שאומרים לו (כזכור, כהונתו של יעלון לא הוארכה בעקבות ביקורת שהעביר על תכנית ההתנתקות), עצוב להבין שיעלון עדיין לא מבין את כפיפותו של הצבא לדרג המדיני. יעלון הוא חבר כנסת, שר בממשלה, חבר בקבינט המדיני בטחוני ובפורום התשיעייה. האיש נמצא במקומות שבהם מתקבלות החלטות הנוגעות לצה"ל, מקומות שבהן מחליטים איך להורות לצה"ל לפעול. ועדיין, כשהוא בא לתת משנה תוקף לעמדותיו ביחס לסוגיית סירוב הפקודה, יעלון לא אומר "כשר בממשלה, שאומר לצבא מה לעשות, אני חושב שסרבנות היא עניין רע". במקום זאת, הוא בוחר להזכיר דווקא שהיה הרמטכ"ל. כנראה שיעלון התרגל כל כך להיות חלק מהמערכת הצבאית שמכשכשת בכלב, הוא שכח שעכשיו הוא כבר חלק מהדרג המדיני שמכשכשים בו.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: