פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 20 בינואר 2013

הבטחות צריך לקיים

חלק מקוראי הבלוג זוכרים שבתקופת לימודינו בבפקולטה למשפטים, ניסחנו, יפתח ואני, גרסאות מקוצרות וסיסמאתיות לתחומי משפט שונים. הגרסה המקוצרת שלנו לתחום המרתק של דיני החוזים היתה "הבטחות צריך לקיים".

-=-

קשה מאוד לשפוט פוליטיקאי שמתמודד למשרה בלי שהיה חלק מהמערכת הפוליטית קודם. אין לנו, כמעט, כלים שמאפשרים לנו לגשת למלאכת השיפוט. כל שאנו יכולים לעשות הוא לסקור את עברו של המתמודד (אם יש עבר רלוונטי), את פועלה של תנועתו (אם יש כזו), להקשיב להבטחות שהמתמודד מפזר ולהחליט אם הוא ומפלגתו שווים את קולנו. את כל אלה אנו עושים מתוך ידיעה שרק אחרי הבחירות נוכל להתחיל לבדוק באמת אם צדקנו והימרנו על הסוס הנכון.

אלדד יניב הוא מקרה כזה. מועמד חדש וסקסי שמבטיח לקרוע את מסך הבערות מעל עינינו, לחשוף אותנו לנבכי "השיטה" (שהוא, כידוע, מגדולי אדריכליה) ואז לנתץ את המנגנון הסמוי הזה. אלא שבמקרה של אלדד יניב יש ייחודיות מסויימת. יניב בא ומבקש מאיתנו שלא לבדוק את עברו ואת פועלו. "אלה אינם רלוונטיים", הוא אומר. "זה האלדד יניב הישן", הוא מוסיף. "השתניתי", הוא מבטיח, "ואני אשנה את השיטה. חכו ותראו". יניב מבטיח הרבה דברים, אבל רק אחרי שיושבע לכנסת, אם יעבור את אחוז החסימה, הוא יהיה בפוזיציה שמאפשרת לו לנסות ולקיים את כל אותן הבטחות. למעשה, אלדד יניב אומר לנו שהדבר היחיד שאנחנו יכולים וצריכים לעשות ביחס למועמדותו הוא לתת בה – ובו – אמון.

כלומר, כמעט כל אותן ההבטחות. יש הבטחה אחת בלבד שיניב הבטיח ושמועד פרעונה מגיע עכשיו. יניב הבטיח שאם הסקרים יראו, ערב הבחירות, שארץ חדשה אינה עוברת את אחוז החסימה, הוא יפרוש מהמירוץ: "הקולות שלנו לא ילכו לאיבוד", אמר יניב בריאיון לדה-מרקר. "אם כמה ימים לפני הבחירות נגלה שאנחנו לא עוברים את אחוז החסימה, נבקש שיוציאו את הפתקים שלנו מהקלפי". בהבטחה הזו יניב מתעקש לא לעמוד. הוא מתעלם ממנה, טוען שהסקרים משקרים ומוטים, בוכה שמנסים לדפוק אותו כי הוא מאיים על השיטה, מגלגל עיניים משל היה בנימין נתניהו מול מראיין ששואל אותו כיצד הצביע על תכנית ההתנתקות.

הבטחה אחת, והוא לא עומד בה. אל תצביעו לארץ חדשה.

-=-

וכדי שזה לא יהיה פוסט שכולו קמפיין שלילי, יש גם המלצה מה כן צריך לעשות. כל הדברים האלה שיניב מבטיח? מרצ מראה שאפשר לעשות את זה גם בלי להיות הקונסיליירי של אנשים שמעבירים דולרים בגרביים. הצביעו עבור מרצ. אולי לא נגיע ל-9-10 מנדטים, אבל גם שמונה זה יפה מאוד.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


תגובות

 1. Carthago delenda est.

 2. http://eishton.wordpress.com/2013/01/20/eretz2013/

 3. אבל יש סקר שהראה שהם מקבלים 3 מנדטים
  http://net.nana10.co.il/Article/?ArticleID=951654

  • דן, שמעתי על הסקר הזה. אני לא יודע מה היתה המתודה של הסקר הזה, אבל מדובר בסקר מאוד חריג, הן באופן העריכה שלו והן בתוצאות שלא תואמות לשום דבר אחר. יש לציין שסקר שבודק רק אינטרנט הוא סקר פחות אמין מסקר שבודק רק טלפונים קוויים. לפי הנתונים שהובאו בכתבה שקישרת אליה, יש יותר משקי בית עם טלפון קווי מאשר משקי בית עם גישה לאינטרנט.

 4. הסקרים מוטים והתקשורת עובדת עלינו בגלוי ומזלזלת באינטלגנציה שלנו (ויש הוכחות, רק תקראו עיתון ותצליבו מידע)
  אף אחד לא מעוניין להכניס כוחות חדשים למשחק ובטח כאלה שהוא לא מסוגל לשלוט עליהם.
  מישהו חדש? רק בדרכים הישנות שילמד לשחק את המשחק.
  ארץ חדשה זה לא רק אלדד יניב. זה מירב דוד ורני בלייר ולינדה ששון וברק סגל ועוד הרבה אנשים טובים איתם ומאחוריהם. אז נכון, יניב יודע לשחק את המשחק הפוליטי וטוב שכך כי אחרת לאנשים האלה ולרוחות המחאה החברתית לא היה סיכוי להכנס לכנסת.

  • יניב,
   הסקרים אולי מוטים (ואני לא חושב שהם מוטים נגד ארץחדשה יותר משהם מוטים נגד מפלגות קטנות אחרות), אבל זה הכלי שאלדד יניב עצמו בחר לתלות בו את ההבטחה לפרוש. מכיוון שהוא לא נולד אתמול, הוא ידע בדיוק על איזה כלי בעייתי הוא מדבר כשהוא אמר "אם לא נעבור בסקרים, נפרוש". אני חושד בו שהוא שיקר לך ולציבור בפנים כבר ברגע שהוא הבטיח את ההבטחה הזו.
   בהקשר הזה אני רוצה להעיר הערה נוספת: הטענות של ארץחדשה על קיפוח תקשורתי קצת מגוחכות. להוציא (אולי) דעם ועם שלם, אין אף מפלגה חדשה מהמפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה שזכתה ליותר סיקור ונוכחות תקשורתית מאשר ארץחדשה. מישהו סיקר את מפלגת "אחים אנחנו"? את אילן משיחא? את עופר ליפשיץ? הסיקור הזה היה, ברובו, אוהד למדי. אין גם הרבה מפלגות שהצליחו להשתלט על כל שטח הפרסום באתר חדשות גדול (מאקו) כמו שעשתה ארץחדשה. טענות קונספירטיביות שאינן מגובות בדבר (ולהגיד "תקרא עיתונים ותצליב מידע" אינו גיבוי) הן טענות שקצת מעליבות את האינטיליגנציה של הבוחר. אבל כנראה שזו השיטה של יניב.

   אני לא מתכוון להתווכח על שאלת כניסת רוחות המחאה לכנסת ברמה הפרסונלית. אני לא יודע אם יניב מייצג את "רוח המחאה" (נניח שיש מושג כזה, ושהוא פחות אמורפי מ"מורשת רבין") יותר מסתיו שפיר או איציק שמולי או דב חנין או תמי זנדברג. אני כן יודע שהעובדה שהבחירות האלה סבות במידה רבה על שאלות כלכליות-חברתיות זה במובהק תוצר של המחאה.

 5. בוא לא נכנס לויכוח המיותר על האמירה של יניב לגבי הסקרים. הוא סה"כ אמר שהם אנשים אחראים ואם יראו שלא עוברים את אחוז החסימה – יפרשו. זה לא קרה כי יש בידיהם סקרים שמראים אחרת ואם בסקר האחרון בערות 10 הם קיבלו 1.7% אז סימן שיש משהו.
  אם הבטחה שאפשר לפרש אותה בכל מיני דרכים היא הטענה שלך, אז בבקשה – תוציא את כל המפלגות מהכנסת. הבטחות אני שומע מהיום שאני מצביע (מ-1996).

  טענות הקיפוח התקשורתי הן ממש לא מגוכחות, תבדוק ב ynet ותראה, אפילו בכתבה שעשו על מפלגות שלא עוברות את אחו החסימה הם לא מופיעים. מה ההבדל בין עם שלם לארץ חדשה ולקדימה? הן היו צמודות בסקרים. למה עוברים במודע על חוק הסקרים ולא נותנים לנו מידע מלא על הסקר? תחשוב קת ותקרא:
  http://www.keshev.org.il/media-blog/election-polls-nov-2012.html

  בוא נשאיר את הדיון ברמה נאותה ולא נשווה בין מפלגה שאני בטוח שאתה מסכים שיש לה עשרות אלפי תומכים (גם אם זה לא יכניס אותה לכנסת) למפלגות שלא יגיעו ל-1000 הצבעות.
  חשוב לי להפנות לעוד שני מקרים שבעיני הם חמורים ביותר ומראים על הכח והדורסנות של התקשורת:
  מפלגת הישראלים בידיעות:
  http://room404.net/?p=57380
  הטעיה מכוונת של הציבור:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4334944,00.html
  במקרה הזה שמעתי את הטענות הללו מאנשים במהלך ויכוח. פשוט מכניסים לאנשים שקרים לראש והם מאמינים כי זה התפרסם בעיתון.
  תפתחו את הראש.
  זאת לא קונספירציה, זאת המציאות.

  • הויכוח הוא בדיוק על ההבטחה של יניב. אם אתה רוצה לנהל ויכוח אחר, הגעת למקום הלא נכון. הפוסט הזה נכתב בגלל ההבטחה של יניב ולאור העובדה שהוא נמנע מלעמוד בה. לא טוב? לא כסף. על זה מדברים פה. שנית, גם סקר שאומר שהמפלגה הזו מקבלת 1.7% הוא סקר שאומר שהמפלגה הזו לא עוברת את אחוז החסימה. להסיק מזה "כנראה שיש כאן משהו" זה לא בהכרח ריאלי ולא בהכרח נובע מהסקרים.

   שנית, אני בהחלט דורש מנבחרי הציבור שלי לעמוד בהבטחותיהם. אין לי שום דבר אישי נגד אלדד יניב, מעבר לעובדה שהאיש מתעקש להזיק בעיקר למחנה הפוליטי שלי (להגנתו יאמר, זה מה שהוא עושה מאז שהוא נכנס לעולם הפוליטי. כנראה שבשנה וחצי קשה לנער הרגלים של 15 שנה). ההבדל הוא שיניב יצר קשר בין הבטחה מסויימת לבין המשך ריצתו, והוא מתעקש להפר את ההבטחה הזו. מעניין לציין שיש לו עדת חסידים (שלא לומר, חסידים שוטים) שחושבים שאם הוא מפר הבטחה אחת, חזקה עליו שיקיים את כל שאר הדברים שהוא מוציא מפיו. ההבדל בין אלדד יניב לבין שאר נבחרי הציבור הוא שאלדד יניב נתן הבטחה שקל לבחון לפני הבחירות אם הוא עומד בה או לא, ושקשרה בין הסקרים לבין הפרישה שלו. המסקנה שלי מההתנהלות שלו היא שהוא שיקר במצח נחושה מהיום הראשון שלו בקמפיין, שהוא מעולם לא התכוון לפרוש ושהוא הכין מראש את דף המסרים הזה של "אנחנו מקופחים על ידי המדיה ויש לנו סקרים פנימיים שערכנו באינטרנט ומראים שהגענו לששה מנדטים".

   ומה שהכי עצוב בכל הסיפור הזה? אנשים אינטיליגנטים שנופלים במלכודת הזו של ארץחדשה. אלדד יניב הוא אדם שעל פי הודאתו, לו היה נתפס היה צריך לשבת בכלא. אדם באמת מכה על חטא, לא מתהדר בחטאו כאילו הוא מדליה שמצדיקה מנדטים. הוא הולך ליועץ המשפטי לממשלה ואומר לו "עשיתי ככה וככה. טפל בי", ורק אחרי זה מקבל את עזות המצח להגיד לאחרים איך הם צריכים להתנהג. אלדד יניב, אם יכנס לכנסת, ימכור את כל מצביעיו בעבור נזיד עדשים, ועוד יגרום להם לחשוב שהוא עושה להם טובה. לי, אישית, זה מזכיר ראש ממשלה מזרח תיכוני מסויים.

 6. אין בעיה, בוא ננסה בדרך שלך. רק על הסקרים.
  מהו סקר? לאיזה סקר אני אמור להתייחס? אולי לזה?
  http://www.richardsilverstein.com/2013/01/21/new-election-poll-forecasts-likud-implosion-social-justice-party-breaks-new-ground-with-successful-social-media-based-campaign/

  אולי לזה:
  http://news.walla.co.il/elections/?w=/2780/2596745

  ויש כמובן את סקר האינטרנט המפורסם של קמיל פוקס (שכמובן שגם הוא לא מושלם).

  אתה רוצה דיון? תקרא את מה ששלחתי ותגיב בהתאם.
  אשמח אם תפנה למקורות המידע שלך, במיוחד לסקר שעומד בחוק (כנראה שאין כזה) ואז נוכל להתקדם בדיון ואולי לשכנע ולהשתכנע.

  • הדיון הזה מעגלי, ואני מציע שנסיים אותו. אתה לא מצליח להצביע על אף סקר שבו ארץ חדשה עוברת את אחוז החסימה. כל מה שיש לך, ולמפלגה שלך, זה אוסף של שמועות וקונספירציות, שמדרך הטבע אי אפשר להתמודד איתן בויכוח. יש לך נתונים אמיתיים שמראים שארץ חדשה מקבלת 70,000 קולות? הצג אותם. אין לך? אל תטריח אותי עם שמועות.

 7. אולי אני טועה ואתה צודק,
  אבל התגובות שלך ממש מאכזבות. אני נותן סימוכין ואתה מתעקש לא לענות לעניין.
  זה באמת דיון מעגלי.
  פרסם את זה בבקשה ונסיים.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: