פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 8 ביולי 2013

לכולם יש מה להסתיר

היום מתחיל הניסוי הביומטרי. מהיום תוכלו, אם פרטיותכם לא חשובה לכם, לגשת לסניפי משרד הפנים, לחתום על טופס הסכמה ולהחליף את תעודות הזהות והדרכונים הישנים שלכם בתעודות "חכמות". את התעודות החכמות האלה תקבלו אחרי שתמסרו לפקיד הרישום את טביעות האצבעות שלכם ותאפשרו לו לצלם אתכם פניכם במצלמה מיוחדת שיודעת לאסוף נתונים מזהים אודות תווי הפנים שלכם. את הנתונים האלה, הדרושים לשם יצירת מסמכי הזיהוי החכמים, תאגור המדינה במאגר מידע, הוא המאגר הביומטרי. המאגר הזה – וזה ספוילר – ידלוף בשלב כזה או אחר, כי זה מה שקורה למאגרי מידע ממשלתיים מהסוג הזה. כמו למשל במקרה של מאגר מרשם האוכלוסין של משרד הפנים.

לפני קצת יותר משנתיים סבל הבלוג הזה ממתקפה של טרולים שהטיחו בי עלבונות משום לדעתם אני יותר מדי שמאלני. בזמנו כתבתי על כך פוסט, אבל לא סיפרתי בו את הסיפור כולו. מה שלא כתבתי הוא שהטרולים ההם, בשלב מסויים, עברו את הגבול שבין סתם גסות רוח לאיומים של ממש. הטרולים האלה שמו את ידם על עותק מקובץ מרשם האוכלוסין שדלף לרשת לפני כמה שנים, ושלחו לי צילום-מסך של שמי המלא, שמותיהם של הורי, מספרי הזהות של כולנו וכתובת מגוריי (הלא מעודכנת. המאגר היה מעודכן למועד שבו עדיין גרתי אצל הוריי). בפעם הראשונה בחיי מצאתי את עצמי, בזכות יכולות אבטחת המידע המשובחות של מדינת ישראל, נתון לאיום בביתי. כי מאגר מידע ממשלתי דלף ומצא עצמו מסתובב באינטרנטים.

בתגובה לפוסט שכתבתי בעבר על המאגר הביומטרי העיר יפתח, ובצדק, שעצם הידיעה שמישהו עוקב אחרי או אוסף עלי מידע עשויה ליצור בי תחושה של אי נחת, גם אם אין לי מה להסתיר. כשאני יודע שגם אם אנהל חיים נורמטיביים לגמרי, יתכן שיהיה אדם שימצא דרך להשתמש לרעה במאגר שדלף כדי להתנכל לי, תחושת חוסר הנוחות מתעצמת.

אל תשתפו פעולה עם האקספרימנט הביומטרי הגדול הזה. אל תחליפו את תעודות הזהות ואת הדרכונים שלכם לתעודות ביומטריות. אם מציעים לכם לעשות כן, סרבו. בשנתיים הקרובות זה עדיין חוקי. זכרו, אין לכם דרך לקחת חזרה פרטים ביומטריים שהתנדבתם למסור ויתירה מזאת – מרגע שמסרתם את הפרטים אין לכם אף לא שמץ של שליטה על המקומות שאליהם יתגלגלו הפרטים האלה.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

 1. יש חסרונות רבים לקיומו של מאגר ביומטרי, אך אציין בפניך יתרון אחד בו אני עושה שימוש מאז שממשלת הרפובליקה היהודית דמוקטית הציעה אותו לציבור: כניסות לישראל ויציאות ממנה.
  במקום לעמוד בתור מול ה״בודקה״ של משטרת הגבולות, נדחף על ידי הילידים החוששים שאם לא יצמדו לאחורי – מישהו יחטוף את תורם – אני מניח את כף ידי במכשיר זיהוי ביומטרי, ותוך שניות יש בידי תיעוד כניסה \ יציאה לשטחי הרפובליקה.
  יתרון נוסף הוא שדרכוני לא מתמלא בחותמות. לולא הזיהוי הביומטרי – היה עלי כבר להחליף דרכון מזמן. גם מדינות האיחוד האירופאי מנסות להקל על כניסת ויציאת אזרחיהן ממדינות האיחוד. דיילות שואלות את הנוסעים בשדות התעופה של האיחוד אם הנפיקו לעצמם את הכרטיס.

  על זיהוי ודאי של עבריינים – דיברנו?

  יד חסרונות. יהיו ליקויים. כל עוד הזיהוי הביומטרי איננו מזהה את איחולי לבעלי תפקידים מסוימים בישראל – אני סבור שאזרחים המעוניינים בזיהוי הביומטרי – יועלו לעשות בו שימוש. חברי כנסת לשעבר כמו יחיאל חזן – יהיו חייבים על פי חוק בזיהוי.

  • זאב,
   ברשותך, אני אתייחס לדיילות שמציעות לנוסעים להנפיק לעצמם כרטיס ביומטרי כאל סימפטום נוסף של הבעיה, ולא כאל עדות שמדובר במשהו טוב. זה קצת מזכיר את הדיילות בסופר מרקט שמנסות לשכנע אותך להוציא כרטיס מועדון, שהוא למעשה עוד כרטיס אשראי שאתה לא צריך ושעליו תשלם מדי חודש 13.80 + מע"מ אלא אם כן תעשה בו 4 פעולות שונות בסכום מינימלי כלשהו. מלכודת דבש.

  • יש יתרונות רבים לקיומו של מאגר ביומטרי אבל אציין בפניך רק חסרון אפשרי אחד:
   פקיד עם גישה למאגר חוזר יום אחד הביתה ומגלה פריט חשוד כלדהו למשל שתי כוסות יין על השולחן למרות.שאישתו הייתה לבד בבית. הוא לוקח תביעות אצבעות מהכוסות ומגלה בדיוק מי שתה לחיים עם אישתו . אם המישהו הזה הוא אתה מצבך לא מזהיר עכשיו כי מישהו עם הרבה כוח שם אותך על הכוונת.
   סיבה מספיק טובה כדי לחשוב שוב על המאגר?

  • "טביעות" אצבעות כמובן.

 2. כשהממשלה רוצה להעלים מישהו, זה לא קשה לה כל כך, סוגרים באגף האיקס וזהו. אבל לשמור על המידע שלנו, זה כבר סיפור אחר לגמרי

  • מיכל, ואפילו זה דולף בסוף.

 3. […] יישאר כעובדה מוגמרת. ומה אנשים עושים עם עובדות כאלו? זה מה שהם […]

 4. אני מבדיל הבדלה ברורה בין דיילת מכירות המציגה מידע מוטה למן רווחיו של שולחה, לבין מידע שהוא שירות לציבור, בדבר גישה חדשנית לשירותים ממשלתיים. הציבור ישפוט.

  מספר העומדים בתור לדלפק הדרכונים בשדה התעופה Schiphol , נושאי דרכון אירופי , ארוך, במיוחד לאחר מספר נחיתות בסמיכות זמן. המעבר החופשי למזוהים ביומטריים שומם: מעבר יחיד בזמן שאני הייתי שם. ( הזיהוי הוא טביעת רשתית עין ). אני משוכנע שבעוד שנה יהיה תור לזיהוי הביומטרי בשדות התעופה של האיחוד האירופאי. לא כל הטסים מטומטמים או נעדרי חוש ביקורת. אבל הואיל ואין לי קודי עם דליפה מקרית של פרטי – אני מעדיף לעבור ביקורת גבולות תוך שניות במקום להמתין 10 דקות, ובוודאי שלא בתנאי העמידה בתור המקובלים בישראל, תנאים שונים מאוד ממדינות המערב.

 5. מסכים אם הדברים שלך ואני מאד מקווה שמתי שהוא ביבי יצא לפנסייה וימצא איזה תחביב אמנותי ולא עוד פוליטיקה..בבקשה. ושיעזוב אותנו עם הדמגוגיה בשקל הבנאדם משעמם ומסוכן לנו אבל ככל שכך יהיה יותר מסוכנים השמאל הרדיקלי.
  מה עושים אינעל העולם????


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: