פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 18 באוגוסט 2013

נפגעי חיסונים

הגעתי היום לעמוד הזה בפייסבוק, ונזכרתי בסיפור האישי של המשפחה שלי בכל הנוגע לחיסונים. אני משתף את הסיפור הזה כאן, למען יקרא הציבור ויזהר.

-=-

כששירה היתה בת שנה, לקחנו אותה לטיפת חלב על מנת לחסנה בחיסון התקופתי הרלוונטי לאותו גיל (אני, הורה רע שכמותי, לא זוכר באיזה חיסון מדובר). באותו זמן היתה שירה תינוקת בריאה ושמחה, שהתפתחותה הפיזית, המוטורית והמנטלית היתה תקינה לחלוטין. היא אפילו כבר החלה לדבר וידעה למלמל כמה מלים. ואז היא קיבלה את החיסון. בתחילה חשבנו שהכל עבר בשלום, אבל ימים ספורים לאחר מתן החיסון שירה נעמדה פתאום בחדר השינה שלנו, והתחילה ללכת. היא מעולם לא עשתה את זה קודם ואין לי ספק שזה קשור ישירות לחיסונים שקיבלה.  מיהרנו לקחת אותה לטיפת חלב ושם כמובן הכחישו כל קשר ואמרו שיתכן שזו תופעה נורמלית שקשורה לגילה של הילדה וגרף ההתפתחות שלה. אנחנו, כמובן, לא קונים את זה. לא יתכן שמדובר בצירוף מקרים. אין לי ספק בכלל שרק בגלל ששירה חוסנה, היא התחילה ללכת. אני מקווה שכל ההורים שקוראים את הפוסט הזה יקחו את העניין הזה בחשבון בבואם להחליט האם לחסן את ילדיהם או לא.

לפני שלושה ימים חגגה שירה את יום הולדתה השלישי. היא עדיין הולכת.

שירה בת שלוש

-=-

שירה תקבל את החיסון המוחלש נגד פוליו. זה הדבר הנכון לעשות, אישית וחברתית. את הסיבות לכך אפשר למצוא בפוסט המצויין הזה של ד"ר קרן לנדסמן, שלהבדיל ממני, דווקא עוסקת במגיפות בצורה מקצועית. ניסיונות הטרלה בתגובות יתקלו בסובלנות שמזכירה את זו של שוטר יס"מ עם טייזר.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

 1. הילד שלי סובל מלא מעט בעיות התפתחות אז כן , בהחלט דאגנו שמא מדובר בחיסון לא תקין ולא – שום דבר עדיין לא משכנע אותי. שיהיה ברור, אני לא נגד רפואה מודרנית ואפילו לא נגד חיסונים. אני כן יודע שבארצות שונות (ואני מדבר על גרמניה, יפן ומדינות מפותחות אחרות, לא זימבאבואה) מחסנים על פני תקופות שונות. ביפן למשל מחסנים מגיל שנתיים . אני יודע שפעם, בשנות החמישים, הטיפול נגד גזזת היה בהקרנות. הורים מסורים ואחראים דאגו שהילד יקבל את ההקרנות בין היתר כדי שלא ידביק אחרים. אבא של חבר שלי מת מסרטן בגיל צעיר ולך תוכיח שזה קשור. אני גם יודע שיש לא מעט אינטרסים מעורבים בעניין או סתם רצון לעגל פינות. כך למשל נותנים לתינוק בן יומו חיסון נגד צהבת. למה? הרי הוא יכול לקבל צהבת רק מהאם. אבל יותר זול ופשוט לתת חיסון לכולם מאשר לבדוק כל אימא ואז לחסן רק את מי שצריך. זה על קצה המזלג ואני מקווה שזה שאני לא עונה כמן אחרי האנשים בחלוקים הלבנים לא הופך אותי למטורף חובב קונספירציות.

 2. לתחושתי, ההתעקשות על אי מתן החיסון המוחלש, נובעת מהרצון האנושי להרגיש ולהאמין שאתה מצליח להגן על הילד שלך. הרי על כל כך הרבה דברים שמסכנים אותו בסבירות גבוהה יותר אין לך שליטה – לא על תאונות דרכים (גם אם הוא חגור בכסא, גם אם אתה נוסע בזהירות), לא על רופא שפספס זיהוי של מחלה, לא על ילד אחר שידחוף אותו במדרגות בית הספר ותשבר לו מפרקת, מילה שנכשלה והביאה לזיהום, אתה לא יכול להגן על ילד מפני אונס, מפני הטרדה מינית, ביריונות, דכאון, לב שבור, גם לא – בסיטואציות מסוימות – מפני מחשבות אובדניות שיכולות להתממש, התמכרות לסמים ושאר קטסטרופות שסבירותם, גם אם היא לא גבוהה ואפילו אם היא נמוכה, עדיין גבוהה יותר מהסיכון (אם מקבלים את ההנחה שהוא קיים, ולצורך הדיון, אני מוכנה להניח שהוא קיים) שילד מחוסן יחלה כתוצאה מקבלת חיסון נוסף.
  רק מה? ההחלטה ללכת נגד עמדת משרד הבריאות, להתייצב איתן ולומר (לעולם וקודם כל לעצמך) "את הילד שלי אני לא מסכן!" מאפשרת לך להרגיש שאתה ממלא את חובתך כהורה להגן על הילד בכל מחיר, ומקלה על ההתעלמות מכך שבזמן שאתה מגן עליו מפני איום לא ממשי אתה מפקיר אותו למעשה לאיומים סבירים הרבה יותר. גם בלי להיות אמא אני יכולה להזדהות עם הרצון הזה. איזו הרגשה איומה זו בטח, לדעת שגורלו של מישהו תלוי בידיך ובהחלטותיך, והיכולת שלך להשפיע על כך היא מוגבלת.

  • עפרונית,
   יש משהו בזה שהסיפור הזה יוצר אשליה של שליטה מוגברת של ההורה במיתון הסכנות האורבות לילדיו. עם זאת, זה עובד בשני הכיוונים. גם ההחלטה שלנו לחסן את שירה עשויה לנבוע מאותם מניעים, במיוחד כשלא מדובר בחיסון מנדטורי ושאין כל מניעה לקבל החלטה אחרת. בעולם שבו יש שיח ער מאוד בשאלה האם כן-או-לא לקבל את המלצת משרד הבריאות ולחסן (לא רק נגד פוליו. כל החיסונים שמקבלים ילדים בישראל), ההחלטה לחסן היא לא ברירת מחדל אוטומטית, והיא לא משהו שאנשים עושים בלי הרהור (והשווי לסוגיות אחרות של בטיחות וביטחון ילדים, דוגמת מושבי בטיחות ברכב). יכול הורה לומר "אני לא יכול להגן על בתי מפני שברון לב או בריונות או תאונת דרכים, אבל אני יכול לחסן אותה נגד מגוון מחלות נוראיות".

 3. אכן מלים קשות. אנחנו לקחנו היום את הילדה לחיסונים תקופתיים של ארבעה חודשים, אבל לשמחתינו עד כה לא ראינו תופעות לוואי כגון הליכה, זחילה או דיבור, מוחלש או לא.

  לגבי הפוליו – שמנו לב שיש איזו סערה תקשורתית בעניין וראינו הרבה אנשים באים לחיסון בטיפת חלב, אבל עוד לא הבנו מה הסיפור. בהזדמנות יטופל, בינתיים אנחנו אוסרים על לין לשחק עם ילדים עם פוליו.

 4. פרט קטן: ביפן לא מחסנים מגיל שנתיים. הנה הלוח חיסונים ביפן: http://idsc.nih.go.jp/vaccine/dschedule/Imm11EN.pdf.
  שני חיסונים בלידה, ועוד בגיל חודשיים. מה שמבלבל את המגיב הוא שבשנת 1975 בעקבות דאגות לגבי החיסון נגד שעלת, יפן זמנית העלתה את הגיל לשנתיים. והרוויחה מגיפת שעלת שהרגה יותר מ – 30 תינוקות בשנה. אז הם חזרו לחסן בגיל צעיר, כי שעלת מסוכנת לתינוקות.

 5. הבן שלי התחיל לספר סיפורים לרכבות שלו אחרי החיסון האחרון (בגיל שנתיים וחצי). ללא ספק תופעת לוואי. חיסונים מעוררים דמיון.

  • הבן שלך מקבל חיסון => הבן שלך מתחיל לדבר עם רכבות => נהגי קטרים ברכבת ישראל לא מופיעים לעבודה כי הם נתקפים במחלה מסתורית. צירוף מקרים?

 6. לפעמים ממש חבל לי שאי אפשר לעשות "לייק" לתגובות שלא בפייסבוק, רועי.

 7. אני מקווה שאת הגישה המבודרת שלך תוכל להגיש גם להורים שילדהם ילקו חלילה בפוליו כי הילדים שלהם יהיו האחוז שנפל בפור (אה.. לא יודעים כמה מכמה כי לא בדקו את החיסון, יבדקו אותו על הילדה שלך)
  וגם לזקנים שידבקו בפוליו כי איזו אימא שכחה שהילד שלה קיבל שתי טיפות ועכשיו הוא רק בא לבקר את סבתא ושכח לשטוף ידיים אחרי השרותים ונגע בענבים שהיא אכלה, ושיהיה לסבתא בהצלחה עם הגוף המוחלש והנגיף המוחלש.
  מקווה בשבילך שלא תאלץ לנחם אף אחד אחרי המבצע המיותר הזה.
  מקווה גם בשבילי.

  • "להורים שילדהם ילקו חלילה בפוליו כי הילדים שלהם יהיו האחוז שנפל בפור" למרבה המזל, הנתונים מעידים שמעולם לא היה מקרה שילד שקיבל את החיסון המומת – שרק אותם מחסנים – פיתח שיתוק מהחיסון המוחלש. מצד שני, בהחלט יש סיכוי שילד שהוא נשא של הנגיף מהטבע ידביק את סבתא בשל אי רחיצת ידיים – או את האחות התינוקת – או אחרים. אם את דואגת מהדבקה, הסיכויים הרבה יותר גבוהים עם הנגיף הטבעי לעומת הנגיף המוחלש.

  • רוית,
   מהדברים שאני קראתי, הסיכוי שילד שחוסן בנגיף המומת יפתח פוליו בעקבות חיסון בנגיף המוחלש הוא אפס, ושאין תיעוד של מקרים כאלו בספרות הרפואית, ככה שאני מאוד מאוד רגוע. מצד שני, הסיכוי שהבת שלי, שחוסנה רק באמצעות נגיף מומת, היא נשאית של פוליו ועשויה לסכן בעקבות זה את סביבתה הוא סיכוי – או שמא, סיכון – קצת יותר גבוה. אני מאוד מקווה, כמו שאמרת, שלא אצטרך לנחם או להתנחם בעקבות המבצע הזה. עם זאת, כמו שאני אמרתי, אני מאוד מאוד רגוע. יש יותר סיכוי שהבת שלי תחטוף הרעלת קיבה ממזון מקולקל שיוצר בתאגיד גדול ונמכר במרכול מכובד מאשר שיקרה לה, או למישהו אחר, משהו בעקבות מבצע ההדברה הזה.

  • והבת שלך החלה ללכת אחרי החיסון אז אתה יכול לצחוק על הורים היסטריים כמוני כי אצלי הוא לא ישן 18 שעות רצוף בעקבות החיסון. ולא, אני לא יודע אם בגלל החיסון הייתי צריך.להיזהר במ שנתתי לו לאכול כי הוא היה יכול להיחנק מזה בזמן שילדים רגילים אכלו את אותם דברים בלי בעיות. אני לא יודע אם החיסון קשור לזה שהוצאתי אלפי שקלים על רכיבה טיפולית, פיזיוטרפיה וריפוי בעיסוק . שעד גיל חמש הלכתי אחריו במדרגות כי הוא היה עלול ליפול ולהיחבל קשה ושבזמן שהורים אחרים ישבו ודיברו בנייד אני רצתי אחריו בגן השעשועים כי הוא יכול היה ליפול מהמתקנים ומצד שני הייתי צריך לקחת אותו על הידיים אם היה צורך ללכת יותר ממאה מטר. אז אולי זה לא החיסונים, לך תדע. מה שכן , בחיים לא אלעג להורים שחוששים לגורל הילד שלהם גם אם הם לא הולכים לפי המלצות הגופים הרשמיים.

 8. ממה שאני קראתי על הנושא והחיסון המוחלש אני הבנתי שבחיסון. שניתן עכשיו לא קיים זן מס' 2 של הפוליו שהוא האלים ביותר והגורם לשיתוק. אז אני באמת לא מבינה על מה כל ההיסטריה. וכפי שכבר נוכחנו לראות מחלות ששכחנו על קיומן חוזרות להופיע כשאנשים לא מחסנים כגון שחפת וחצבת.. אבל כנראה שהקונספירציה האמיתית היא שמישהו רוצה שגם אבעבועות שחורות יחזרו להיות חלק מחיינו..

  • קטיה, אם הבנתי נכון הסיבה שזן 2 אינו כלול בחיסון היא שזן 2 נכחד. ד"ר לנדסמן התייחסה לזה בפוסט שלה, נדמה לי.

 9. אותי גם מעניין לשמוע כמה מההורים שמתנגדים בכל מחיר לחיסונים, היו מוכנים לוותר על המצאת המכונית למשל, כי חלק מהאוכלוסיה עלול להפגע. יתכן שיש לחיסונים תופעות לוואי, למעשה זה די בטוח. רפואה היא לעיתים רחוקות בחירה בין הנורא לנפלא. לעיתים קרובות יותר היא בחירה בפחות גרוע, ברע במיעוטו, באיכשלא תרצו לקרוא לזה

  • ןאם מישהו חושש לחיי ילדיו ומעדיף לגור בכפר ולא לנסוע לעולם במכונית כי זה מסוכן? הוא אולי קיצוני אבל.מי אמר שהוא טועה? להזכירך , היו גם אנשים שזעמונעל אנג'לינה ג'ולי כי כרתה את שדיה. מה? אז שכל הנשים יכרתו שדיים רק כי אולי יחלו בסרטן?
   לא, רק אלו שיש להן סיבה לפחד.

  • עדו, אתה שוכח שהבחירה לא לחסן – גם באופן כללי וגם ספציפית במבצע החיסון הנוכחי – היא בחירה שיש לה השלכות שחורגות מדל"ת אמותיו של המחליט. אם אני לא אחסן את בתי, אני נוטל סיכון שהיא תדביק אותי, את אשתי, את אחיה, את סביה וסבותיה ועוד ועוד. בדוגמת המעבר לכפר אין סיכון סביבתי אינהרנטי שכזה.
   ואולי אבהיר משהו, ביחס לתגובה קודמת שלך. אני לא לועג להורים שחוששים. אני זועם על הורים שבחששם מסכנים את ילדיהם ומטיפים לאחרים לסכן גם את ילדיהם. אני זועם על הורים שבמקום לנסות לברר פרטים, נשאבים למעגל של היסטריה פופוליסטית שמניחה שמתאם וסיבתיות חד הם (וזה עוד לפני שבדקנו אם יש בכלל מתאם. לא בטוח שאפילו את זה יש), וממשיכים לתדלק את ההיסטריה ולשעתק אותה. אני זועם על אנשים – ודוגמא לכך אפשר לראות בעמוד הפייסבוק שקישרתי אליו – שהילד שלהם מעלה חום והם רצים איתו לבית חולים, ואז לא מוכנים שהצוות יבדוק אותו כי הם הרי כבר יודעים מראש מה קרה והם לא מוכנים שיעשו לו צילומים או סריקות או שיתנו לו תרופות. אני זועם על הורים כאלה, ואני לא לועג להם.

 10. אני מבין ללבך, גם לי יש שלושה ילדים, כולם הולכים. אבל מאז שנתנו להם לשחק בטלפון החכם, הם נשארים פחות או יותר באותו מקום. אולי מכאן תבוא הישועה.

 11. הקטנצ׳יק שלי קיבל חיסון מומת לפני יומיים ואז יודה ונינט נפרדו. בדקתי וזה לא היה כתוב בעלון. חוצפה!

 12. אני מאד מקווה שלא תצטרך לנחם משפחה של מישהו שקרא את הפוסט שלך ונחנק מצחוק תוך כדי שהוא אוכל בייגלה! למעשה, אני לא מבין איך אנשים מרשים לעצמם לקרוא פוסטים, עם כל הסיכונים שבדבר. אפילו ג'ורג' דבליווו בוש נחנק פעם מביגלה! הנה קישור!!! http://www.wthefilm.com/guide/pages/20-Bush-Pretzel-Incident.html

 13. עיקר הדאגה שלי לא נבעה מהחיסון עצמו אלא מהצורך להסביר לפעוט מה זה החיסון (או למה הולכים להכאיב לו), "זה כמו תרופה קטנה" ניסיתי את כוחי, "לללאאאא" צרח הפעוט וניסה לברוח, "לא אוצה תופה, לא תופה, איכסה…", "טוב, זה לא בדיוק תרופה, זה קצת כמו עקיצה" ניסיתי את כוחי, "לללאאא", צרח שוב הפעוט "קיצה זה איה, כואבי..", ולכן נאלצתי לרדת מהנושא לחלוטין ולחכות לבאות.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: