פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 6 בינואר 2014

רק בן אדם

"בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ". כמעט כל אדם בישראל לא צריך שאמשיך לצטט כדי לדעת לאיזה סיפור אני מתייחס. זה סיפור שמתחיל בכאוס ומסתיים בעונש שמוטל על בני האדם על שהעזו להפר את מצוותו של האל ולאכול מפרי עץ הדעת טוב ורע. וזאת יש לזכור: עץ הדעת לא התיימר לתת לאוכל מפירותיו ידע אינסופי. הדבר היחיד שלו זכה המין האנושי בעקבות הפרשה הוא היכולת להבחין בין טוב לרע. הא ותו לא (וכאן ישאל המשפטן שזוכר את השיעורים בדבר סייגים לאחריות פלילית איזה מין שופט הוא אלוהים, שדן באכזריות כה רבה נאשמים שבמועד ביצוע העבירה לא היתה להם היכולת להבחין בין רע לטוב).

-=-

ממשלתה הרעה של ישראל אוספת את מבקשי המקלט האפריקאים השוהים בארץ ללא אשרה (ואיך יקבלו אשרה אם איש לא בוחן את בקשותיהם לקבל אשרה?) וזורקת אותם למתקני כליאה. מבקשי המקלט האפריקאים פתחו במחאה שקטה ומכובדת, שבשוליה אני ניצב, ספק-משתתף ספק-אורח, נרגש ונזעם. ובעודי עומד בשוליה של המחאה הזו, שמעתי אנשים מדברים מסביבי. בהיותי מי שאני, הסביבה שלי היא סביבה שהשקפותיה הפוליטיות נוטות מעט שמאלה. ובתוך הסביבה הזו שמעתי כמה אנשים מדברים על הדיסוננס שנוצר ביחסם למבקשי המקלט, דיסוננס שנוצר אחרי שאותם אנשים נחשפו אישית לעבירות שביצעו מהגרים אפריקאים. ופתאום הבנתי משהו. לדמוניזציה והדה-הומניזציה (כמה המילים האלה דומות, הא? אני מניח שלא במקרה) שעושים אנשים מסויימים למהגרים האפריקאים בכלל ולמבקשי המקלט בפרט יש תמונת ראי. כשם שיש מי שרואה את המהגרים האפריקאים כשטן שכולו רע, יש גם מי שרואה אותם, כקבוצה, בתור אנשים טובים, נחמדים, מוסריים ונעימים. אם אנחנו דוחים בשאט נפש את הראשונים (כמו שראוי לנו שנעשה, גזענים מלוכלכים שכמותם), ראוי לנו להימנע מלאמץ גם את השקפתם של האחרונים. ממש כשם שהם לא צריכים להיענש רק בגלל שהם ברחו הנה מחיים נוראיים, הם גם לא צריכים לקבל על זה פרס מיוחד.

המהגרים האפריקאים – ואחת היא אם מדובר במהגרי עבודה או במבקשי מקלט – הם, בראש ובראשונה, בני אדם. יש ביניהם טובים יותר וטובים פחות, חכמים יותר וחכמים פחות, נחמדים יותר ונחמדים פחות. זה בדיוק העניין כאן. הם בני אדם, וככאלה הם אמורים לדעת להבחין בין רע לטוב. ככל שהם נכשלים בהבחנה הזו, יש למדינה דרכים לטפל בהם. אם מהגר פוגע בדרך כזו או אחרת באדם אחר, אפשר וצריך לעצור אותו, להעמידו לדין ולהענישו אם יורשע. את המנגנון הזה יש להפעיל כלפי מהגרים ומבקשי מקלט בדיוק באותו האופן שבו הוא מופעל כלפי אנשים כמוני. את העבריינים יש לתפוס ולהעניש, ולא לאפשר לעובדה שהם מבקשי מקלט לשמש להם כפטור מציות לחוק. לאלו שאינם מפירים את החוק יש לאפשר לחיות את חייהם, מבלי שהעובדה ששכניהם הפרו את החוק תשנה את היחס כלפיהם.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


Responses

  1. מיהם הקבוצה השנייה?

  2. אתה צודק, אבל חסר לך דבר אחד: צריך שלא לדחוף אותם לפשיעה. זה קודם כל אומר לאפשר להם לעבוד בתנאים הוגנים. כנראה שגם עזרה פסיכולוגית לאלה מהם שעברו תלאות תוכל להועיל

  3. ניטפוק קצר על הפרשנות שלך למהותו של עץ הדעת – ראה בראשית, פרק ד, פסוק א (http://www.mechon-mamre.org/i/t/t0104.htm): "וְהָאָדָם, יָדַע אֶת-חַוָּה אִשְׁתּוֹ; וַתַּהַר, וַתֵּלֶד …"


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: