פורסם על ידי: רועי בר-און רוטמן | 13 בנובמבר 2013

מחליקים לנו הלאה

"מדרון חלקלק": מטאפורה, לפיה על אף שצעד מסוים יכול להיות ראוי מצד עצמו, הוא עלול להביא לשורה של השלכות שבסופן תהיה השלכה שלילית (ויקיפדיה).

-=-

מעצם טיבה כמעט, טענת "מדרון חלקלק" היא טענה צופה פני עתיד. הטוען אותה ניצב, יחד עם בר הפלוגתא שלו, על מישור יציב ובטוח יחסית ומזהיר כי התקדמות בכיוון מסויים עלולה להביא לכך שכולנו יחד נמצא עצמנו מתחילים להדרדר אט אט במדרון שכרגע סמוי מעינינו, הדרדרות שעלולה להפוך למהירה יותר ויותר עם הזמן. נדירים המקרים בהם טיעון של "מדרון חלקלק" עולה מהכיוון השני: הטוען מרים לפתע את ראשו, מסתכל למעלה ואומר בפליאה: "וואה-וואה, כמה התגלצ'נו. ואפילו לא שמנו לב".

מעצרים מינהליים נתפשו תמיד כרע הכרחי, בעיקר במאבקה של ישראל בטרור. התפישה הזו הביאה לכך שהסובלים מהפרקטיקה הזו היו בעיקר פלסטינים, מה שהקל מאוד על הישראלים – ועל בית המשפט שלהם – להעלים עין ולקבל את הרע ההכרחי הזה כמשהו שאפשר לחיות איתו. הרי לנו זה לא יקרה, אנחנו לא ערבים. בשנים האחרונות מעצרים מינהליים כאלה החלו להיות מופעלים גם כלפי טרוריסטים יהודים (יש לציין שלא כל מרסס כתובות ומדביק כרזות יהודי מסתכן במעצר מינהלי, אבל זה עניין אחר). גם כאן קל היה לציבור הישראלי להעלים עין מהתופעה. הרי לנו זה לא יקרה, אנחנו לא טרוריסטים. ההצדקות בשני המקרים היו דומות: טרור הוא משהו שקשה מאוד להילחם בו במסגרות הרגילות של המשפט הפלילי ויש מקום להפעיל במקרים מסויימים אמצעים חריגים (זכרו: מקור הסמכות לביצוע מעצרים מינהליים מצוי ב"תקנות ההגנה לשעת חירום", ואולי צריך גם להזכיר שאלה תקנות שהבריטים, כשלטון זר, התקינו). גם כשהחלו לעצור מהגרי עבודה ופליטים במעצרים מינהליים שקטה הארץ. הרי אנחנו לא שחורים, ובכלל מה רציתם שנקלוט את כולם?

אבל עכשיו רוצה השר לביטחון פנים למתוח את הגבול עוד קצת ולעשות שימוש בכלי הדרקוני הזה גם מול מה שנהוג לכנות "משפחות הפשע". פתאום, גם תחום שהוא פלילי במובהק הופך להיות משהו שאפשר להשתמש בו בסט של כללים שנועד למטרות אחרות לגמרי. פתאום, מעצר מינהלי הופך להיות כלי שהשימוש בו אינו מוגבל לפלסטינים, אפריקאים או פוגרומיסטים אי שם מעבר להררי החושך של הקו הירוק. פתאום איזה אנלייזר עם שם אשכנזי שנחשד שאולי הלבין כספים עלול למצוא את עצמו במעצר מינהלי, ואפילו לא לדעת למה.

תסתכלו רגע למעלה. וואה-וואה, כמה התגלצ'נו.

-=-

ומלבד זאת אני סבור שיש להפיל את ממשלתו של בנימין נתניהו.


תגובות

  1. וכפי שאומר חואן לחוזה בשירו של מאיר אריאל "חוזה, איפה יש פה תהווווום?"


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: